Menu Zavřít

U pubů to začalo

15. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Irové v Praze

Pražský realitní trh zaznamenal v posledních týdnech miliardové proměny vlastnictví nemovitostí. Nového majitele mají hotel Hilton, Ibis Karlín Hotel a také administrativní komplex Charles Square Center. Změny mají společného jmenovatele. Jsou jím investoři z Irska. Irové se v České republice pohybují už od počátku devadesátých let. Vstoupili sem s osvědčeným vývozním artiklem – pověstnými irskými puby. První takový hostinec založil v roce 1992 Frank Haughton v Liliové ulici na Starém Městě. Nicméně Irové brzy pochopili, že s Čechy nemají společnou jen zálibu v pivu a keltské předky. Nejprve se přidaly investice do malých a středních podniků, poté svůj zájem soustředili na nemovitosti. Budoucí vývoj českého trhu považují za slibný, hlavně kvůli vstupu do Evropské unie. „Jako všichni Anglosasové, rozumějí Irové dobře realitám. Jsou schopni vidět budoucí potenciál konkrétního projektu. Navíc nemusí mít blue-chip nemovitost,“ tvrdí Jan Urban, ředitel irské společnosti Simply. Charakteristické pro Iry je také to, že investují jako fyzické osoby nebo skupiny fyzických osob.
Českou republiku nezvolili Irové náhodou. „Zdejší trh, který je co do velikosti srovnatelný s irským, nabízí stále dostatek příležitostí. Navíc mohou Irové mohou využívat svých zkušeností z domácí ekonomiky, protože prochází podobnými problémy jako české hospodářství,“ tvrdí Jan Urban. Česko pro ně, na rozdíl například od Američanů, představuje dostatečně velký trh. „Irové jsou ochotni jít do rizikovějších podniků, jsou v transakcích rychlejší a jsou zvyklí dělat obchody na bázi podání ruky,“ popisuje obchodní mentalitu Jan Urban. Dodává, že Irové preferují podnikání založené na osobních vazbách. Na rozdíl od jiných podnikatelů nekupují pro sebe drahá auta a velké byty. „Peníze považují spíše za míru úspěchu a prostředek na reinvestici než na spotřebu,“ dodává Urban.

bitcoin_skoleni

Od telefonů do realit

Jedním z nejvýznamnějších irských investorů v Česku je skupina Kilcullen podnikatele Endy O´Coineena. Prostřednictvím Kilcullen Barhill Real Estate koupil spolu s Patron Capital Limited za více než 600 milionů korun pražský Burzovní palác na náměstí Republiky. V objektu kromě dalších společností skupiny Kilcullen Kapital Partners (KKP) sídlí také pražská burza. Pro KKP nebyla ale koupě paláce prvním realitním počinem. Do portfolia KKP totiž patří i společnost Simply, která zajišťuje prodej nemovitostí, developerské projekty a nabízí služby spojené s poskytováním hypotečních úvěrů. Simply působí na českém trhu rok a půl. Své pobočky má ve většině krajů a plánuje další regionální expanzi. Zájem má především o Slovensko, Polsko a Maďarsko. Podnikatelské aktivity Endy O´Coineena v České republice u nemovitostí nezačaly. Jednou z jeho největších investic bylo založení alternativního operátora eTel. Tuto firmu prodal a peníze použil na další aktivity, například na založení úvěrového registru pro leasingové a splátkové společnosti Czech Credit Bureau.

Chceme na Václavák

Pozici na pražském hotelovém trhu si Irové upevnili díky svým posledním nákupům. Největších transakci uzavřel nováček na českém trhu, Quinn Group, před dvěma týdny. Za 145 milionů eur odkoupila firma od privátní investiční společnosti Highridge a od Real Estate Global Opportunities Fund 1A, který patří do skupiny Deutsche Bank, 788pokojový pětihvězdičkový hotel Hilton. Největší ubytovací zařízení v Praze bude i nadále provozovat řetězec Hilton. Transakce, jejímž manažerem byla mezinárodní poradenská společnost Jones Lang LaSalle Hotels, zahrnuje také Ibis Karlín Hotel s 226 pokoji . Společnost Quinn Group, která byla založena v roce 1973, má ve svém portfoliu celkem devět hotelů, devět pubů a fitness klub. Její aktivity ale přesahují trh realit. V Irsku je Quinn Group druhou největší cementárnou, provozuje pátou největší pojišťovnu, vlastní sklárny a majitel skupiny, Sean Quinn, je pětinovým podílníkem NCB Stockbrokers. Deník Irish Independent odhaduje, že Quinn Grup, který zaměstnává 3300 lidí, dosáhl během loňského roku zisku před zdaněním ve výši 150 milionů eur. Hodnota aktiv skupiny byla v roce 2002 vyčíslena na 157 milionů eur. Firmu Quinn Group na hotelovém trhu v Praze předběhl jiný irský investor, a to společnost Quinlan Partnership. Ta před dvěma lety koupila luxusní hotel Four Seasons za 70 milionů eur. Jak vyplývá z informací týdeníku EURO, skupina, za kterou stojí podnikatel Peter Donnelly, koupila i moderní administrativní budovu v Praze na Karlově náměstí, Charles Square Center. „Informace o prodeji objektu nepotvrdím ani nevyvrátím, nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ řekl týdeníku EURO Richard Martínek ze společnosti GE Capital Golub Europe, která byla původním vlastníkem komplexu. Týdeník EURO má informace, že se Quinlan Partnership zajímá v Praze i o další nemovitosti, konkrétně o komplex domů na Václavském náměstí číslo 13 a 15.

  • Našli jste v článku chybu?