Menu Zavřít

U slunečních hodin

8. 10. 2002
Autor: Euro.cz

V blízkosti Dunaje se lépe daří modrým odrůdám

bitcoin_skoleni

Csongrád a Hájos-Baja jsou jména dalších maďarských vinařských oblastí, které spolu projdeme tento týden. Obě na jihu země, obě o zhruba stejné rozloze.
Západněji ležící a k levému břehu Dunaje přilehlá nížinatá oblast Hájos-Baja se jižním cípkem dotýká hranice země v místech, kde ji evropský veletok opouští na své pouti k jihu. Patnáct stovek hektarů viničních tratí pokrývá plochy Velké maďarské nížiny a těší se báječným možnostem. Nejteplejší klima, písečné půdy – s malou výjimkou na úpatích nizoučkých kopečků Bácska, kde převažuje zem jílovito-hlinitá – a největší počet slunečních hodin. Takové jsou podmínky, ve kterých zrají zejména Chardonnay, Cserszegi fûszeres, Királyleányka, tedy zástupci bílých, nebo Kadarka, Kékoportó, Merlot či Zweigelt, hlavní reprezentanti odrůd modrých. Stále více se viniční polohy osazují populárním Dívčím hroznem. Ač byla tato oblast vždy zaměřena zejména na kvantum produkce, v nedávném čase se i zde začala prosazovat kvalita. Síla území je ve vínech červených, bílá, i přes nesporný půvab, jsou pouze střední plnosti, také díky nízké přítomnosti kyselin.
Mezi značky, které pozdvihují úroveň místní produkce nad rámec regionu, patří Hajós-Bajai Rajnai Rizling 2000, které nabízí firmy Sümegi Borászat – Keller KFT, a především Szeksárdi Pinot noir ´97 v barikové úpravě. Ten připravila pro trh s vínem společnost Brilliant Holding KFT.
Devatenáct set hektarů oblasti Csongrád obtáčí od západu město Szeged, dotýká se pravého břehu řeky Tisy a na jih vystrčeným jazýčkem dosahuje až téměř k jugoslávské Subotici. Ve shodné zeměpisné šířce, pouze východněji lokalizována, požívá oblast stejně příznivé podmínky jako ta výše popsaná. Klima, teplota, písčité podloží a tu a tam proložené ostrovy sprašovité zeminy dávají révě možnost plného vyzrání. Ve čtyřech podoblastech, jimiž jsou Csongrád, Kistelek, Mórahalma a Pusztamérges, se nejlépe zabydlely Rizlingszilváni, Zöld veltelini, líbí se tam také sortám modrým. Ty ve vinicích zastupují hlavně Cabernet Sauvignon a Kékfrankos. Jako velmi vhodný se doporučuje Merlot. Stále vysoký podíl si ve výsadbách udržují tradiční místní sorty, přestože jejich význam se přesouvá na okraj důležitosti odrůdové skladby. Z nich zmíním alespoň Zala gyöngye, Kövidinka a Kunleány.
Z vín, jež se profilují většinou jako stolní, budí větší zájem některá ze sortimentu sklepa Somodi Borgazdasági KFT, zejména Ásotthalmi Rajnai Ryzling ´00.
Pro vzorky sáhnu tentokrát opět do slavnějšího maďarského regionu, do Egeru. Oba pocházejí ze stejného místa, ze sklepa společnosti Egervin Borgazdaság RT. Prvním je Muskotály cuvée ´00, kompozice složená z odrůd Ottonel Muskotály, Cserszegi Fuszeres a Zefir. Barva dozrávajícího lánu žita, vůně muškátových květů a cukru - tak je možné charakterizovat první kontakt s touto vonnou kupáží. Chuťový vjem potom věrně kopíruje pocit z vůně, výrazný podíl cukerného dojmu je umocněn na úkor květinového charakteru. Muškát není tolik patrný, je „okleštěn“ výrazem ostatních dvou odrůd. Již šla řeč o tom, že maďarští vinaři neopustili cestu produkce polosladkých vín tak razantně, jako se tomu stalo u nás. Vína s vyšším obsahem neprokvašeného cukru tam mají a stále získávají své příznivce.
Druhým vínem je široko daleko známá a proslavená Frankovka, jazykem země původu Kékfrankos, ročník 2000. Tato odrůda je v Maďarsku doma, vína z ní připravená dokážou dát velice příjemný zážitek. Tato předvádí v barvě a jiskře očekávané. Temné tóny granátu, z hloubi vyrážející opalizující pablesky. Buket je možná až příliš „učesaný“, chybí jí jistá rozpustilost, která bývá frankovkám vlastní. V ústech se při požití rozvine hladká jednota bez výraznějších dominant. I v tom je patrná snaha o udržení co nejpříjemnějšího dojmu, jaký tato sorta obvykle nenabízí. Trocha „rohaté“ drzosti, čeřící klidně plynoucí dojem, by vínu propůjčila výraz jistého dramatu. Nízká hladina alkoholu způsobí, že v dochuti vnímáme ochuzení, červenému vínu nepříslušné.

  • Našli jste v článku chybu?