Menu Zavřít

Účelové přidělování státních peněz na sport potvrdil i NKÚ

29. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Ministerstvo školství rozdělovalo v letech 2013 až 2015 investice do zlepšení sportovišť netransparentně. Rozdělené dotace navíc resort málo kontroloval. Uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva jsou zjištěné problémy důsledkem špatně nastavených pravidel pro financování sportu u předchozích vedení úřadu.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozdělilo v kontrolovaném období na podporu materiálně-technické základny sportu přes 2,2 miliardy korun. Peníze měly pomoci zajistit dostupnost sportovišť pro širokou veřejnost a zlepšovat technické podmínky pro veřejnost i sportovní reprezentaci.


Přečtěte si, jak na dotacích vydělávají „bafuňáři“:

Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škodu

 Miroslav Pelta


Akce, které dostanou dotaci, měla vybírat expertní komise. Ta ale projednávala už připravené návrhy, které pak případně s drobnými úpravami schválila, zjistil NKÚ. Komise tak nehodnotila žádosti podle stanovených kritérií. „Kdo a jak zpracovával návrhy na akce, které komise projednávala, MŠMT nedoložilo,“ konstatovali kontroloři.

U jednotlivých kritérií pro posuzování žádostí o dotaci ministerstvo nestanovilo, kolik lze za ně získat bodů. Nebylo tak jasné, jak bude žádosti podle těchto kritérií hodnotit. „Bodování MŠMT stanovilo až v roce 2016,“ upozornil NKÚ.

MŠMT si také stanovilo, že v mimořádných záležitostech, které ale nijak nevymezilo, nemuselo dodržovat některé nastavené podmínky pro rozdělování dotací. Ministerstvo tak v letech 2013 až 2014 rozdělilo část dotací v neoficiálním schvalovacím procesu bez jasných pravidel.

MŠMT také podle NKÚ nedostatečně kontrolovalo využití dotací u příjemců. „V letech 2013 až 2015 zkontrolovalo jen dotace za 2,4 milionu korun, a to pouze u jednoho příjemce, navíc na dvě akce z let 2011 a 2012,“ zjistili kontroloři.

NKÚ dále zjistilo, že ministerstvo vytvářelo při rozdělování dotací nerovné podmínky pro uchazeče. Ačkoliv po žadatelích vyžadovalo spoluúčast 30 procent, v některých případech ale ministerstvo uhradilo 100 procent nákladů.

NKÚ našel při kontrole pochybení i na straně příjemců. U šesti z nich mají kontroloři podezření na porušení rozpočtové kázně, což oznámili příslušným finančním úřadům.

Podle MŠMT jsou pochybení zjištěná NKÚ důsledkem špatně nastavených pravidel financování sportu u předchozích vedení úřadu. „Nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo již pod mým vedením nerozporovalo,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Dodala, že už několik týdnů po svém nástupu do čela resortu nařídila první audit sekce sportu. „Během svého působení jsem nařídila celkem 11 auditů a dalších mimořádných kontrol sekce sportu,“ uvedla Valachová.

bitcoin_skoleni

Ministryně má před sebou poslední dny ve funkci. Rozhodla se rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Přečtěte si také:

Kraemer: Rodiče narození do svobody chtějí jiné než klasické školy. A stát by jim v tom neměl bránit

Sportovní kluby dostanou první část dotací. Stát vyplatí 239 milionů

Fotbalová asociace dluží 25 milionů. Kvůli zastaveným dotacím


  • Našli jste v článku chybu?