Začíná být populární nový sport: hon na příští propadák
Jestli někdo pochyboval nad tím, že nezákonné praktiky v účetnictví patří mezi nejpalčivější problémy USA, 29. ledna už měl jasno. Tehdy se totiž prezident George W. Bush ve své Zprávě o stavu Unie zdržel obvyklých litanií o financování programu zdravotního pojištění Medicare a nárocích rozpočtu na obranu. Místo toho volal po reformě účetnictví. Ano, přesně tak. Pochybnosti nad kvalitou auditovaných čísel totiž zachvátily všechny takovou rychlostí, že si v každoročním prezidentském projevu zasloužily výsadní místo.
Pozoruhodné „čelem vzad“, že? Ještě nedávno jsme bezstarostně naslouchali akciovým analýzám Henryho Blodgeta, bývalého analytika internetových obchodů u Merrill Lynch, rozvíjelo se rychlé investování do akcií nadějných firem (momentum investing) a vedly se vášnivé debaty na obranu předběžných kalkulací hospodářského výsledku, vypočítávaných podle přání managementu. V té opojné době byli investoři ochotni uvěřit i největším hausnumerům.
A pak přišel Enron. Pád stoupající hvězdy „nové ekonomiky“ ukončil období slepého optimismu, které vyvrcholilo známou dot.comovou mánií. Na Wall Street opět zavládlo střízlivé uvažování. Nastává nová epocha nižších výnosů a umírněných hodnocení, ale také impulsů, které možná povedou k reformě. Kdože je dnes burzovním trhákem? Žádný technologický gigant, jako Cisco Systems, jehož akcie klesly na devatenáct dolarů (méně než polovinu jeho maxima za poslední rok), nýbrž ocelářská společnost Nucor, která se dostala na rekordních 57 dolarů za akcii.
Zkrátka obrat o 180 stupňů. Jak byl Wall Street dříve soudcem mírným, tak je teď soudcem přísným. Když se Enron zhroutil, investoři si uvědomili, že vlastně nikdy pořádně neviděli do toho, jak firma peníze vydělává. Od té doby se tedy mstí - okamžitě odepisují každou společnost, kde to byť jen zavání podezřením z finančních machinací. „Je to pravý opak dřívějších bankovních krizí,“ říká Patrick S. McGurn, viceprezident společnosti Institutional Shareholder Services. „Není to útok na banku. Je to útěk z akciového trhu.“
A netrpí pouze nevýznamné podniky. Za praktiky, nad nimiž by se ještě před rokem mávlo rukou, dostávají na frak i nejlepší akcie. Mezi firmy, které podlehly „enronitidě“, patří Tyco, Cendant, AOL Time Warner, a dokonce i Disney.
Akcie plynárenské společnosti Williams se 29. ledna propadly o 22 procent poté, co bylo oznámeno, že kalkulace výnosů za čtvrté čtvrtletí se odkládá až do chvíle, kdy proběhne audit 2,4 miliardy dolarů získaných z dubnového prodeje dceřiné společnosti. Stejný den poklesly (o devět procent) i akcie firmy PNC Financial Services Group, neboť vyšlo najevo, že federální úřady vyžadují změny v účtování majetkových účastí zachycených v podrozvahových položkách. Akcie společnosti Cendant tentýž den klesly o deset procent na základě zvěstí, že se připravuje novinový článek, který nebude šetřit kritikou na její účetnictví. „Pro investory to je největší krize od roku 1929,“ říká bedlivý pozorovatel Howard M. Schilit, jehož Centrum pro finanční výzkum a analýzu teď zaznamenává zvýšenou poptávku. „Investoři nevědí, komu mohou věřit.“
Nejtvrdší ránu pocítily konglomeráty, jež si kdysi získaly srdce Wall Street svým rychlým a stabilním růstem. Jen v tomto roce se ale z celkové tržní hodnoty firmy Tyco International vypařilo kolem 50 miliard dolarů, protože investoři zpanikařili nad ne právě průzračnými finančními výkazy společnosti. Ani koncern koncernů, General Electric, koncem ledna nedokázal odvrátit pokles hodnoty svých akcií. Přestože nad stabilními výsledky firmy si investoři libují, nad jejími neprůhlednými výkazy jim po těle začíná stékat studený pot. „Lidé přestávají důvěřovat složitému účtování,“ komentuje to Matt Greenberg z Iridian Asset Management, jednoho z podílníků společnosti Tyco.
Na Wall Street začíná být populární nový sport: hon na příští Enron. McGurn z Institutional Shareholder Services poznamenává, že analytici z Wall Street, kteří se snaží získat renomé, nyní místo další hvězdy loví další velký propadák. Robert Uek, manažer portfolia u fondů John Hancock Funds a dříve též autorizovaný účetní znalec, prohlásil, že se svými zaměstnanci pročesává finanční záznamy o každičké akcii, kterou fondy vlastní. A mezitím investoři, vedeni velkými odborovými fondy, plánují dosadit do společností, jako je Walt Disney, celkem 36 svých zmocněných zástupců a navrhují zákaz konzultací s auditory.
Kdy tomu všemu bude konec? Moc brzy asi ne. Podle předsedy penzijního fondu TIAA CREF Johna H. Biggse by investoři letos měli očekávat mnohem nižší výnosy, protože interní i externí auditoři gumují a opravují čísla. Gerald I. White z institucionální investorské firmy Grace & White dodává: „Důvěra byla otřesena. Teď už nejde jen o Arthur Andersen a Enron.“
Tabulka:
ENRONITIDA
Obavy z nedostatků v účetnictví se šíří a investoři prchají
POKLES HODNOTY AKCIÍ 23. 1.-30. 1. 2002
TYCO -26 %
WILLIAMS -23 %
CENDANT -17 %
AOL TIME WARNER -7 %
GENERAL ELECTRIC -4 %
Údaje: Bloomberg Financial Markets
Popisek k obrázku:
„Pro investory to je největší krize od roku 1929. Nevědí, komu mohou věřit.“
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc