Podniky si začínají uvědomovat...
… nebezpečí plynoucí z přepracovaných šéfů, kteří neumějí vypnout
Futuristé v sedmdesátých letech minulého století předpovídali, že díky současné technologii by se pracovní zátěž měla zmenšit natolik, že se všichni budeme potloukat v odpočinkové a prázdninové zemi her.
Velmi se však mýlili. Doba dovolených je tady a z posledního průzkumu firmy Hudson, sledující zaměstnanost, plyne, že více než polovina pracujících Američanů nevyužije možnosti vybrat si dovolenou. Třicet procent zaměstnanců uvádí, že využije necelou polovinu doby vyhrazené na dovolenou. A dvacet procent si vezme jen několik dní místo jednoho nebo dvou týdnů. Z takzvaných extrémních pracantů - které spisovatelka Sylvia Ann Hewlettová nazývá profesionální třídou dříčů - 42 procent prohlašuje, že „obvykle“ museli zrušit své prázdninové plány. Američané si berou ještě méně dovolené než Japonci, příslušníci národa, který dal vzniknout jevu karoshi - upracování se k smrti.
Na kolik dní dovolené máte nárok?
Použijte kalkulačku pro výpočet dovolené
Dokonce i když manažeři odjedou na dovolenou, nejsou vlastně pryč. Místo aby Američané duševně odpočívali na plážích s koktejlem v ruce, stali se z nich lidé připoutaní ke svým laptopům - tedy zařízením, která nás měla osvobodit, ale jež se stala bezdrátovými pouty. Proto některé hotely nabízejí, že vám workoholické nádobíčko zamknou, a společnosti postrkují lidi na dovolenou, ať chtějí nebo ne. Hotely přišly s nabídkou klidu od světa práce, ve kterém jste připojeni, a lékaři začínají předepisovat recepty na dovolenou.
Pokud někdo potřebuje takový druh zásahu, pak je to Gian Paolo Lombardo. Jeho poslední společensky neúnosné jednání nastalo před třemi lety. Tehdy strávil v luxusním hotelovém pokoji v Carmelu v Kalifornii tři dny se svou „milenkou“ (v tomto případě miniaturním laptopem Pearl od BlackBerry), zatímco jeho žena, Ellen Hartová seděla v hotelovém baru jako na pustém ostrově a byla ponechána ve společnosti jiných hostů a jejich psů. (Ano, i psi mají dovolenou.) „Myslím, že potřebuje jít na léčení,“ říká Hartová a dodává, že žádné jídlo ani film se neobejdou bez toho, aby její manžel neměl skloněnou hlavu nad laptopem a pohled přilepený na obrazovku. „Ano, je to pravda,“ říká Lombardo, který spolu se svou ženou - ironií osudu - vyrábí zavazadla pro luxusní cestování, „jsem totální blázen.“
Asi má pravdu. Otvírání e-mailů a odesílání SMS nastartuje náš dopaminový systém vyvolávající v organismu potěšení, což má za následek, že pro šest procent internetových uživatelů se klikání stane návykové, říká psycholog z Michiganské univerzity profesor David Meyer.
Je to, jako bychom se stali postavami z románu Grahama Greena Vyhaslý případ. Všichni bědují, jak vězí ve své práci až po krk - příliš na to, aby mohli vypadnout a užít si opravdovou dovolenou. Ale je to pravda? Mnohem častěji, než si dokážeme přiznat, se však averze k dovolené týká spíše zklamání ze sebe sama a narcisismu než přepracovanosti. Kolikrát jste slyšeli variace na téma: Nemohu si vzít dovolenou, protože by Jim nezvládl mou práci?
Věčně přítomný šéf je také nebezpečí. Vždy podceňuje lidi kolem sebe a neustále podotýká, že jeho tým nedokáže zvládnout věci samostatně. „Neexistuje šéf, který by byl tak nenahraditelný, že by se podnik v jeho nepřítomnosti zhroutil,“ říká Ken Siegel, ředitel Impact Group, konsorcia psychoterapeutů z Los Angeles, které radí vedoucím pracovníkům i dalším zaměstnancům firem, „všichni jednou zemřeme a naše firmy budou pokračovat bez nás.“
Rozzlobené vedení.
To však poskytuje těm, kdo jsou smrtelní, další důvod, proč si nebrat dovolenou. Co nastane, pokud se Jane nejen obdivuhodně zachová, až budu pryč, ale dokonce vykoná práci lépe než já? Poté, co šéfové po návratu z dovolené zjistí, že jejich týmy vše bez problémů zvládly, už asi nikdy znovu na ni neodjedou.
Vytrácející se dovolená přináší mnohá nebezpečí. Nevzít si volno způsobuje vyhoření lidí a snižuje produktivitu. Odmítání dovolené je jedním z důvodů, proč zaměstnanci více chybují, zlobí se na své spolupracovníky a utrhují se na ně, uvádí Institut pro práci a rodinu. Bývalí vědci z NASA, pracující pro Air New Zealand a používající zkušební přístroje běžně vyhrazené pro astronauty, nedávno zjistili, že lidé, kteří si vezmou dovolenou, podávají po návratu z dovolené o 82 procent vyšší pracovní výkon. Nyní tak populární mikrodovolené v délce dvou až tří dnů nepřinášejí takové odbourání stresu jako dovolená, jež trvá jeden až dva týdny, ukazuje výzkum. Odborníci se navíc shodují v tom, že klíčovou součástí vrcholných výkonů je drastická změna prostředí, doprovázená delším časovým klidem. „Jste-li k dispozici 24 hodin denně po sedm dní v týdnu, má to neblahý dopad na vrcholný výkon,“ říká psychiatr Edward Hallowell, který učí na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity, „vytvořme znovu meze, které kvůli technologiím erodovaly.“
Právě proto šéf Kelly Services Carl T. Camden začal své ženě věnovat čas a pozornost místo automobilů a cetek. Každoročně Camden a jeho žena odletí tryskáčem na týden či dva na malý ostrov poblíž ostrova Maui na Havaji, kde nejsou žádná zařízení a připojení. Taková „zmizení“ šéfů nejsou vždy kvitována s povděkem. Prezidenta George W. Bushe tisk vždy pranýřoval za to, že si prodloužil pobyt na ranči. Když šéf nákupního řetězce Wal-Mart H. Lee Scott mladší loni oznámil, že si bere měsíc volna, začalo se říkat, že by mohl přijít o místo. A možná si jen potřeboval udělat přestávku.
Nevyužitá dovolená a technologický stres: situace dospěla tak daleko, že chicagský Sheraton Hotel and Towers nabízí zničeným zaměstnancům firem odvykací detoxikační program, během něhož mohou nechat své mobilní telefony a laptopy po dobu pobytu zamčené v hotelovém trezoru. Více než tisíc hostů již společnosti za tuto službu poděkovalo. Hotely Hyattu nabízejí i masáže prstů, postižených neustálým ovládáním elektronických přístrojů.
Pak je tu ještě přístup vykopnutí ze dveří. Společnost jako PricewaterhouseCoopers posílá svým zaměstnancům, kteří si nevzali dost dovolené, upozornění a dohlíží na to, aby tak učinili. Ve společnosti Intel zaměstnanci na plný úvazek získají po sedmi letech práce dva měsíce placené dovolené. Dokonce si mohou vybrat k řádné dovolené i studijní volno. Naprosto opačným směrem jde společnost Netflix, protože zavedla celopodnikovou dovolenou. Navíc svým pracovníkům sděluje, že budou-li mít práci hotovou, mohou si vzít tolik volna, kolik chtějí.
Alden Cass, klinický psycholog a instruktor pro pracovní výkonnost, radí obchodníkům a poradcům na Wall Street. Pro tuto skupinu je zvlášť složité se vzdálit ze svého pracoviště. Jeden z Cassových klientů, vysoce postavený finanční poradce, měl děs z toho, že ho v době jeho nepřítomnosti, vezme-li si volno na líbánky, opustí zákazníci. Napsal proto všem dopis, ve kterém je žádal o svolení. Samozřejmě že lidé z Wall Street vyžadují jemné zacházení. Cass ví, že když je podpoří v tom, aby si vzali dovolenou kvůli vlastnímu zdraví, budou se na něho nechápavě dívat. Pokud však své argumenty zasadí do portfolia diverzifikovaného životního stylu, cesta se otevře. „Tito lidé jsou zařízeni na výhry a prohry. Takže pokud jim řeknete, že ztratí aktiva, udělají to. Jejich partneři a děti - to jsou jediné komodity, nad kterými nemají žádnou kontrolu.“
Poslední, ale nikoli opominutelná je dovolená z donucení. Centrum pro oživení profese v Lawrence v Kanadě je rehabilitační středisko pro výkonné pracovníky, kteří se dopustili sexuálního obtěžování, soustavně někoho uráželi nebo měli emocionální problémy, jež se projevily na pracovišti. Zaměstnavatelé často přimějí výkonné pracovníky, aby se přihlásili do centra na dobu sedmi týdnů. Jednu věc mají vyhořelí pacienti obvykle společnou, říká šéfka centra Kirsten Juddová: „Nikdy si nevzali dovolenou.“
===== Zůstat nepřipojen a bez elektřiny
Pět návodů na nápravu neodpočívání
- Povzneste se nad sebe. Nikdo vás nebude potřebovat ani postrádat.
- Zaměřte se rychle na média. Zprávy nejsou všude.
- Vyberte si zajímavé místo. Půvab neutralizuje pracovní závislost.
- Vytvořte si meze. Pokud musíte kontrolovat, dělejte to jednou denně.
- Buďte příkladem. Nebudete-li odpočívat, nebudou odpočívat ani vaši zaměstnanci.
Pramen: Battley Performance Consulting, BW
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek