Menu Zavřít

ÚKLID ZTRACENÝCH MILIARD

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Investiční a Poštovní banka

Nebyly to zřejmě lehké chvíle, které prožíval vrcholový management banky v posledních měsících při skládání závěrečných čísel hospodaření a diskusích s auditorskou firmou Ernst & Young. Nad sebou Damoklův meč slíbeného čistého zisku ve výš i dvou miliard korun a před sebou povinnost vysoké tvorby rezerv ke špatným úvěrům, která mohla rázem změnit zisk ve ztrátu.

Cíl uhájit alespoň minimální výši čistého zisku nakonec banka dosáhla, i když s trochu odřenýma ušima. Původně plánovaná operace s úvěry v řádu desítek miliard korun, kterou si chtěla ulehčit z vysoké tvorby rezerv, byla zřejmě na přání auditora zaměněna odprodejem pohledávek a jejich restrukturalizací.

Prodávaly se úvěry

Připravovaná operace crease s úvěry pravděpodobně v řádu desítek miliard korun (hovořilo se o třiceti až čtyřiceti) byla sice podle opakovaných prohlášení banky konzultována s auditorem (EURO 13/99), nicméně: „Management banky se po d ohodě s auditorem rozhodl od ní odstoupit, odpověděl na dotaz týdeníku EURO první náměstek banky Libor Procházka. Mělo jít o operaci s dceřinou společností Credit Suisse First Boston, která by bance umožnila rozložit tvorbu rezerv ke špat ným úvěrům na dvacet let. Ovšem, jelikož tyto úvěry nadále zůstávají v bilanci banky, což potvrdili i zástupci Komerční banky, která provedla velmi podobnou operaci s úvěry za pět miliard korun, neumožňuje to zřejmě bance vymanit se z ;povinnosti krýt je zčásti rezervami.

Až minulý týden se tak novináři dozvěděli, že od operace crease banka ustoupila a rozhodla se vypořádat s částí špatných úvěrů jinou cestou, a sice odprodejem pohledávek a jejich restrukturalizací. Protože o této operaci banka, s odvoláním na obchodní tajemství, nechce sdělovat žádné podrobné informace, je jasné pouze to, že se týkala úvěrů za dvacet miliard korun. Polovinu z uvedeného objemu úvěrů banka odprodala a druhou polovinu restrukturalizovala, odepsala n ebo vyřešila prodejem zástav.

Díky tomuto čištění sice IPB dosáhla toho, že uhájila alespoň malý čistý zisk (529 milionů korun), nicméně objem klasifikovaných úvěrů se jí i přes vyčištění portfolia od dvaceti miliard špatných úvěrů téměř nezměnil a pohybuje se dál mírně na d dvaceti procenty (21,9 procenta k 31. prosinci 1998). „Banka vyřeší jednu část špatných úvěrů, mezitím však díky špatnému stavu ekonomiky do klasifikace spadnou další aktiva, komentoval tento vývoj Procházka. Na dotaz týdeníku EURO, zda by tedy b ez zmíněné operace s úvěry poskočila míra klasifikace úvěrů banky nad třicet procent, Procházka odvětil, že každá banka, která by nepracovala se svým úvěrovým portfoliem, by jistě časem dospěla ke stu procent klasifikovaných úvěrů.

Nijak radostný ale není ani pohled na vývoj úvěrového portfolia banky v prvních třech měsících letošního roku. Jak ukazují údaje v tabulce, objem klasifikovaných úvěrů za tuto dobu narostl zhruba o devět miliard korun. Dále posiluje objem ztrátových úvěrů, který vzrostl téměř o osm miliard korun. Relativně na tom ovšem IPB na našem bankovním trhu není s úvěry tak špatně, protože na 38 miliard klasifikovaných úvěrů měla ke konci roku vytvořeno zhruba 25 miliard korun rezerv, při čemž připravuje další zvýšení svého základního kapitálu, které by ji dále posílilo. Úroveň navýšení se podle místopředsedy dozorčí rady Randalla Dillarda bude pohybovat mezi osmi až šestnácti miliardami korun. Nomura nyní drží zhruba 43,3procentní podíl, který si chce udržet, výše základního jmění IPB činí 13,4 miliardy korun.

Došlo i na cenné papíry

Sám Dillard potvrdil, že problémem pro banku nejsou jen úvěry. „Zhruba šedesát procent aktiv banky nese prvky úvěrového rizika, prohlásil. Citlivou otázkou je tedy i portfolio cenných papírů.

Během loňského roku IPB podle Procházky provedla operaci s cennými papíry v celkové hodnotě dvacet miliard korun. „Vybrané cenné papíry byly převedeny pod nezávislou správu specializovaných zahraničních společností a fondů, přičemž v bilanci banky byly nahrazeny podílovými listy, respektive jinými cennými papíry emitovanými těmito fondy a společnostmi, upřesnila mluvčí banky Barbora Tachecí. „Jde o fond Tritton Development Fund, spravovaný nizozemskou finanční institucí Meers Peerson, depozitářem fondu je švýcarská společnost Coutts, auditorem fondů je společnost Ernst & Young, oceňovatelem aktiv společnost Deloitte & Touche, dodala. Za sídlo fondů a specializovaných společností IPB z důvodů ideálních podmínek pro reinvestice zisků zvolila daňově výhodná teritoria, například Holandsko a Kajmanské ostrovy.

Holdingu svítá

Již od konce loňského roku připravuje IPB restrukturalizaci celé investiční skupiny (EURO 8/98). Ta by měla spočívat ve vytvoření holdingové struktury s rovnocenným postavením samotné banky a většiny jejích dceřiných společností. Tím by se bila nce dcer přestala promítat do bilance samotné banky, což by uvolnilo bance další kapitál. Konkrétní návrhy předloží banka, podle slov generálního ředitele Jana Klacka, valné hromadě akcionářů 26. června. Nové uspořádání skupiny by mělo být realizováno po čátkem příštího roku.

bitcoin_skoleni

Uvolněný kapitál hodlá banka použít především na další rozšíření své pozice v retailovém bankovnictví, zaměří se především na střední a drobné podnikatele. Velký růstový potenciál vidí podle Dillarda dozorčí rada ve třech hlavních oblastech, a sice v pojišťovnictví, hypotékách a stavebním spoření. Strategií banky bude kromě jiného křížová nabídka a prodej všech těchto produktů.

Tomu odpovídá i aktuální plán na vytvoření holdingu. Podle varianty, na které nyní banka podle informací týdeníku EURO pracuje, by Českomoravská stavební spořitelna měla zůstat dceřinou společností IPB a připravuje i variantu plné integra ce Českomoravské hypoteční banky přímo do IPB.

  • Našli jste v článku chybu?