Čínský ministr zahraničí dnes vyzval KLDR, aby zanechala jaderných a raketových testů a předešla tím vyhrocení rostoucího napětí v oblasti. Spojené státy a Jižní Korea by zase podle Pekingu měly upustit od společných vojenských cvičení. USA krátce předtím Čínu ujistily, že umístění protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji není namířeno proti ní.
„Čínský návrh zní, aby jako první krok Severní Korea pozastavila svou jadernou aktivitu a USA a Jižní Korea zároveň zanechaly velkých vojenských cvičení,“ prohlásil mininstr zahraničí Wang I během tiskové konference uspořádané při výročním zasedání parlamentu. Splnění těchto podmínek podle šéfa čínské diplomacie umožní návrat k jednacímu stolu.
Šéf KLDR má kosmické ambice. Čtěte o nich:
Vesmírný program „nukleárního Kima“. Do deseti let chce být na měsíci
Severokorejský režim v pondělí pokusně odpálil čtyři balistické rakety, které byly podle představitelů komunistické země schopny zasáhnout americké základny v Japonsku. Pchjongjang učinil test v reakci na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy v oblasti zahájily minulý týden. Američané den po testu KLDR začali jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového štítu THAAD.
O vůdci KLDR čtěte:
Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?
Čína je považována za hlavního spojence KLDR v oblasti a americký prezident Donald Trump nedávno Peking kritizoval, že nečiní dost proto, aby svůj vliv na Pchjongjang využil ke snížení rizika v oblasti.
Posledními raketovými testy severokorejského režimu se bude dnes zabývat Rada bezpečnosti OSN, která může otevřít cestu k přijetí nových sankcí proti KLDR.
Nechal zabít vlastního bratra? Čtěte o napjatých vztazích mezi KLDR a Malajsií: