Menu Zavřít

Ultramobilní elegán

19. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Tchajwanský výrobce se zaměřuje na luxus

Ultramobilní Notebook Fujitsu-Siemens Lifebook Q2010, který jsme testovali před rokem, stál přes sto tisíc korun. Proti dnešnímu asusu měl navíc jen integrovaný čip UMTS. Konkurenční boj ovšem zavedl ceny do tehdy netušených končin. Za extrémně mobilní počítač, vyrobený z kompozitních materiálů a potažený kůží, který bude dobře reprezentovat, dnes nezaplatíte ani polovinu z oněch sto tisíc.
Asus se v oblasti notebooků stále více zaměřuje na luxusní a stylové přístroje, které osloví spíše menší skupinu bohatších zákazníků, pro něž není počítač jen pracovní nástroj, jenž v pět odpoledne pravidelně letí do kouta. Majitel či majitelka U1F ho budou hýčkat, na schůzkách vytahovat zásadně jako poslední, aby všichni přítomní mohli obdivovat a závidět ten luxus. Snad jen názvy výrobků by tchajwanský výrobce mohl přizpůsobit cílové skupině. Tak například Kewlar Ego 1 by znělo docela dobře. Stejně jako věta „Už mám nového ajpoda“ zní lépe než „Včera jsem si koupil pézetpět“.
Černá barva bude kralovat u stylových věcí už asi navěky. Chce to přidat trochu práce se světlem a stínem, malinko kontrastu lesku a matu, nějakou nerezovou linku a dech beroucí design je na světě. Asus se této návrhářské kuchařky drží do puntíku. Šasi je vyrobeno z kompozitních materiálů, rám ze slitiny hořčíku a hliníku a víko notebooku z karbonových vláken. Smršť luxusních materiálů uzavírá kůží potažená pracovní plocha kolem klávesnice. O té se říká, že nestárne, nýbrž zraje. Až získá patinu, vzhled přístroje se ještě zlepší.
Hmotnost jeden kilogram a rozměry menší než list A4 zaručují skvělou mobilitu. Notebook se dá bez problémů držet otevřený jednou rukou. S minirozměry je ale nutné se smířit také v případě displeje. Širokoúhlý jedenáctipalcový displej je typu Glare, tedy lesklý. Tato technologie umožňuje lepší podání barev a kontrast, za což je bohužel nutné zaplatit daň v podobě odlesků při nevhodném úhlu dopadajícího světla. Bonusem, který není na první pohled příliš vidět, je moderní podsvícení displeje LED diodami. Jeho efekt se projeví na vyšší výdrži baterie, nižší hmotnosti a menší tloušťce panelu. Ten má jasné a precizní barvy, jemné rozlišení a vynikající kontrast.
Mobilita a extrémně nízká hmotnost si však nutně vybírají daň ve výkonu stroje. Postavit výkonný notebook je totiž vždycky kompromisem mezi výkonem, hmotností a cenou. Zaměříme-li se pouze na první dva parametry, výsledná rovnice má jednoduchý tvar. Čím více výkonu, tím více hmotnosti. Nadupané komponenty potřebují energii, což znamená větší a těžší baterii, a zároveň produkují více tepla. To je nutné odvést, což zase zvětšuje rozměry a hmotnost šasi. Takže kompromis v případě U1F zní nízkonapěťový procesor o taktu jeden gigahertz, integrovaná grafická karta a pomalejší paměťová sběrnice. Ovšem tvrdit, že je to na škodu, by bylo zavádějící. Na stroji běhá bez problémů Windows Vista Business, tedy donedávna software, jehož výkonovou náročností se strašili malí vývojáři. Vzhledem k frekvenci, jakou se v českých firmách obměňují počítače, bych se nedivil, kdyby polovina všech zaměstnanců v Česku neměla na stole takhle výkonný desktop.
Daní za mobilitu je i absence vestavěné optické mechaniky. Když jsem zhruba před pěti lety do svého počítače zakázal vstup 3,5“ disketové mechanice, připadal jsem si radikální. Dnes uvažuji o tom, že stejný proces podniknu brzy i s její optickou sestrou. Pominu-li domácí server s nainstalovaným Media Portálem, kde je optická mechanika nutná vzhledem k ukládání filmů a hudebních alb do archivu, nevzpomínám si přesně, kdy jsem na stolním počítači naposledy použil klasické CD. Většina dat ke mně proudí na flash disku, takže k čemu vlastně plýtvat místem a energií? Navíc v době, kdy osmigigabytový flash disk stojí méně než dva tisíce a práce s ním je podstatně jednodušší a pohodlnější. Je totiž rozdíl, máte-li v kapse u kalhot USB klíčenku, nebo dvanáct CD.
Konektivita asusu je standardní, U1F podporuje jak Wi-Fi , tak Bluetooth 2.0, gigabitový ethernet a analogový modem. Čtyři USB 2.0 porty jsou dostatečné, přítomen je i FireWire. U1F je bezpečný. První bránou k datům je čtečka otisků prstů v kombinaci s šifrovacím TPM čipem, počítač má také klasický mechanický Kensington lock a antišokovou úpravou je proti nárazům chráněný i pevný disk. Slušně výkonný luxus od Asusu zkrátka stojí za úvahu.

klady
styl
materiály
výbava

zápory
malá klávesnice
nepohodlné psaní větších textů

bitcoin_skoleni

tabulka
Asus U1F
cena 49 000,- bez DPH
procesor: Intel Core Duo U2400 1,04 GHz
grafická karta: integrovaná Intel GMA 950
pevný disk: 80 GB
operační paměť: 1 GB DDR2-533 RAM
komunikace: Wi-Fi, LAN 10/100/1000, Bluetooth, 4x USB 2.0, FireWire, modem
optická mechanika: externí Super Multi DVD
operační systém: Vista Business v ceně

  • Našli jste v článku chybu?