Pohořelický kapr a žatecký chmel přibyli do seznamu výrobků, které od Evropské unie získaly zeměpisnou ochrannou známku. Minulé pondělí uplynula lhůta, během níž mohly být podány námitky proti udělení registrace; do této doby však nikdo námitku nepodal. Oficiálně bude označení uděleno publikací v Úředním věstníku na základě nařízení Evropské komise.
Pohořelického kapra chová nejvýznamnější producent sladkovodních ryb na Moravě, společnost Rybníkářství Pohořelice. „Byla mezi prvními, kdo po vstupu Česka do EU o registraci svého produktu požádal,“ řekl agentuře ČTK výrobní náměstek firmy Roman Osička.
Komise uděluje ochranné známky „chráněné označení původu“ (PDO) a „chráněné zeměpisné označení“ (PGI). První známka, kterou dostali pohořelický kapr i žatecký chmel, je přísnější, to znamená, že všechny prvky podílející se na produktu musejí pocházet z dané oblasti za použití uznávaného know-how. V druhém případě stačí, když v dané oblasti probíhá aspoň jedna důležitá fáze výroby zpracování či přípravy výrobku.
Loni v prosinci již komise potvrdila PGI Štramberským uším, kornoutovým perníkům ze Štramberka na Novojičínsku.