Menu Zavřít

Únor zmrazil náladu na trzích

9. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Ještě na začátku února se zdálo, že se podaří udržet virus pod kontrolou v regionu Wu-chan a že nejhorší nárůst případů onemocnění koronavirem by mohl být za námi. Iluze bohužel netrvala dlouho. Případy onemocnění se začaly objevovat i v sousedních zemích a na konci měsíce téměř na všech kontinentech.

Optimismus na akciových trzích dosahujících nových historických rekordů tak dostal mnohem větší studenou sprchu, než kterou přinášely vichřice v Evropě. Konec měsíce byl poznamenán nejrychlejší korekcí amerického akciového trhu v historii s propadem indexu S&P 500 přes deset procent během pěti dnů. Trhy si začaly uvědomovat, že dopady šíření viru nebudou jen v Číně v oblasti výrobních procesů, ale že dojde k narušení dodavatelských řetězců i v jiných částech světa a také k poklesu spotřebitelské důvěry.

Investoři se rozhodli vybrat zisky, snížit expozici na riziková aktiva a přesunout investice do bezpečnějších aktiv, takže výnosy státních dluhopisů se ještě víc snížily a zlato podražilo. Analytici razantně snižují výhled na růst hospodářských výsledků firem. Americká centrální banka (FED) snížila klíčovou sazbu o 0,5 procenta ještě před oficiálním březnovým zasedáním. FED i její evropský protějšek ECB vydali prohlášení, že budou sledovat další vývoj a použijí nástroje k podpoře ekonomiky.

Svou roli v boji s koronavirem a jeho nepřímými dopady chtějí sehrát i vlády v podobě kompenzací nejen pro virem postižené firmy a rodiny, ale i v podobě investičních programů.

bitcoin_skoleni

Volatilita na trzích bude nadále zvýšená a dopady do dodavatelských řetězců a na důvěru spotřebitelů a investorů budou delší dobu neznámé. Podaří-li se zabránit šíření viru a obnovit důvěru, pak by mohlo dojít k rychlejšímu uzdravení trhů. Na začátku března zveřejněný čínský výrobní index PMI s historicky nejnižší hodnotou 35,7 bodu však optimismus zatím až mrazivě brzdí.#

  • Našli jste v článku chybu?