Menu Zavřít

Úřady budou moci kontrolovat, čím lidé doma topí

7. 9. 2016
Autor: Tomáš Blažek, Mladá fronta

Úřady asi dostanou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Předpokládá to novela zákona o ochraně ovzduší, kterou dnes schválila Sněmovna. Pravicová opozice si však stěžuje na prolomení domovní svobody a předpis napadne u Ústavního soudu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří tomu, že novela před soudem obstojí, považuje ji za vyváženou.

Odpůrci nové úřední kompetence neuspěli během hlasování ve Sněmovně s návrhem na její vypuštění z předlohy. Fyzická kontrola kotle v domácnosti je podle novely až krajním řešením. Prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele písemně vyzvat, aby zjednal nápravu a informovat ho, co v opačném případě může nastat.

Opozice začíná na přípravě návrhu na zrušení zákona hned, protože neočekává, že by novela neprošla Senátem. Podle lídra TOP 09 Miroslava Kalouska se má ochrana ovzduší řešit jinými instrumenty, zákon je podle něj dalším z předpisů, kterými současná vládní koalice ukrajuje ze svobod občanů. Předseda ODS Petr Fiala považuje prolomení ochrany soukromí a obydlí za tak závažné, že chce věc řešit u Ústavního soudu, i když jinak není zastáncem, aby se tam přenášely politické prohry.

Brabec předpokládá, že kontrol v domácnostech bude minimum, protože jde až o krajní řešení. Ministerstvo sází na preventivní účinek normy, aktuálně podle něj obce nemají možnost spalování různých materiálů postihnout, i když je zakázané. Úpravu resort probíral s experty, podle kterých vyhovuje ústavě, řekl novinářům Brabec. Podobná úprava se navíc už používá při obraně proti hluku, dodal.

Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50 tisíc korun. Poslanec ODS Jan Zahradník varoval před tím, že jen přibude neplatičů postihů i práce pro exekutory.

bitcoin_skoleni

Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se také dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.

Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy. Umožní zavést pro ně emisní limity.


  • Našli jste v článku chybu?