Menu Zavřít

Úrokové sazby hypoték letí nahoru

19. 8. 2009
Autor: profit

Zdálo se, že oživení hypotečního trhu není daleko. Pravda je ale jiná. Léto připravilo další hluboký propad zájmu. Příjemné překvapení zato včera přineslo hypotečním klientům ministerstvo financí.

Autor: Martin Siebert

I přesto, že červenec již tradičně nepatří co do objemu nově sjednaných hypoték mezi nejsilnější měsíce, letošní sedmý měsíc lze jednoznačně označit za zklamání. Počty i objemy poskytnutých úvěrů jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání, zaznamenaly další nekontrolovaný pád.

Jestliže v loňském roce bylo v červenci poskytnuto 6725 úvěrů v celkovém objemu 12,2 miliardy korun, pak v letošním sedmém měsíci to bylo jen 3639 úvěrů v hodnotě 6,02 miliardy korun. Z pohledu celkového objemu sjednaných hypotečních úvěrů to znamená meziroční propad o více než 50 %! Ač se to vzhledem k venkovním teplotám zdá nemožné - na hypotečním trhu mrzne.

Na obchodních výsledcích hypotečních bank se podepisuje jednak nezájem klientů o hypoteční financování, ale také výrazný pokles průměrené částky poskytnutého úvěru.

V červenci loňského roku dosáhla průměrná částka hypotéky druhé nejvyšší hodnoty v celé historii sledování FINCENTRUM HYPOINDEXu. Banky tehdy poskytly klientům úvěry v průměrné hodnotě 1,813 milionů korun, kdežto v letošním červenci průměrná částka úvěru činila „pouze“ 1 654 062 Kč. Ke korekcím došlo jak u krátkých, tak dlouhých fixací. Průměrná výše úvěru u jednoletých fixací se vrátila pod hranici 2 milionů korun a u pětiletých fixací klesla na 1 535 865 Kč.

Pětileté fixace jsou stále nejoblíbenější

Z pohledu volby doby fixace mezi klienty již tradičně zvítězily hypotéky s pětiletým fixačním obdobím a hypotéky na 3 roky. Podíly jednotlivých fixací na celkovém objemu poskytnutých hypoték ilustruje následující graf, kde v kategorii „ostatní“ jsou zařazeny jak úvěry s fixací 2, 4, tak úvěry na 6, 7 a více let.

Graf 1: Preferencí fixací mezi klienty (červenec 09) Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX Úrokové sazby opět na vzestupu I přes klesající zájem klientů o hypoteční úvěry průměrné úrokové sazby rostou. Úrokové sazby podle souhrnného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEXu v červenci vzrostly oproti předchozímu měsíci v průměru o 11 bazických bodů na 5,66 %. Největší podíl na posunu směrem vzhůru má změna preferencí klientů při volbě doby fixace a nárůst úrokových sazeb úvěrů s pětiletou dobou fixace. Tato kategorie úvěrů meziměsíčně podražila o 0,16 procentního bodu (na 5,56 %). „Nejvýznamnější vliv na změnu sazeb měla změna struktury preferovaných fixací ve výši 2 p.b. z levnějších pětiletých a tříletých ve prospěch dražších jednoletých. Druhým významným faktorem byl růst sazeb u pětiletých fixací,“ komentuje vývoj úrokových sazeb jednotlivých fixací Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, a dodává: „Zároveň se mírně zvýšila variabilita sazeb - klientům se více vyplatí hledat levnější banku, neboť rozdíly v průměrných sazbách u pětiletých fixací činí přes 1,25 p.b., u jednoletých pak téměř 2 p.b.“ Graf 2: Průměrná úroková sazba hypoték - červenec 2009 Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Zatímco v meziměsíčním srovnání došlo k nárůstu průměrných úrokových sazeb o více než desetinu procentního bodu, z meziročního porování vyplývá zajímavá skutečnost. A sice, současné nastavení průměrných úrokových sazeb téměř do puntíku odpovídá úrovni úrokových sazeb z července 2008. Tehdy činila průměrná úroková sazba bez ohledu na dobu fixace 5,63 % a hypotéky s pětiletou fixací byly poskytovány v průměru shodně za 5,55 %. Jediným, kdo bude muset letos pravděpodobně sáhnout hlouběji do peněženky, budou klienti, kteří před rokem dali přednost jednoleté fixaci. U těchto fixací se úroveň úrokových sazeb v průměru meziročně zvedla z 5,83 % na 6,01 %.

bitcoin_skoleni

V loňském roce úrokové sazby ve zbývajících měsících rapidně rostly, což bylo bezpochyby způsobeno sníženou sníženou dostupností zdrojů likvidity a rostoucí nervozitou bankéřů z vývoje na zahraničních hypotečních trzích. Letos se situace sice částečně uklidnila, ovšem najít odpověď na otázku „jakým směrem se vydají úrokové sazby v průběhu podzimu letošního roku?“ je stále stejně těžké či téměř nemožné.

Více na Hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?