Ministr životního prostředí Jan Dusík před svou rezignací odmítl vydat stanovisko EIA (procedura posuzování vlivů na životní prostředí) k rekonstrukci elektrárny Prunéřov s tím, že „nemůže podle svého nejlepšího vědomí a svědomí rozhodnout kladně ani záporně“.
Proces EIA na Prunéřov probíhá přitom již téměř dva roky (od června 2008) a ministerstvo bylo povinno vydat rozhodnutí do 4. ledna 2010. Navíc ministrem Dusíkem vznesená otázka čistších technologií nemá s procesem EIA nic společného a EIA tyto technologie nevyžaduje.
Překračování lhůt a odkládání rozhodnutí státu pod záminkou nutnosti dalších analýz vysílá negativní signál investorům. Jednoduchost a transparentnost rozhodování státu je přitom jedním z klíčových faktorů, které berou podniky v úvahu při plánování investic.
Odkládání rozhodnutí způsobuje i vyčíslitelné škody dodavatelům připravené rekonstrukce elektrárny, kteří v dnešní ekonomické situaci zakázky naléhavě potřebují.
Svaz průmyslu a dopravy ČR podporuje rekonstrukci a dostavbu elektrárny Prunéřov. Tento investiční záměr byl obsažen i v 38 bodových protikrizových opatřeních, které byly přijaty zaměstnavatelskými organizacemi, odbory i vládou v rámci jednání Rady hospodářské a sociální dohody (tripartitě) v únoru letošního roku. Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun a podle některých odhadů by k současné stovce subdodavatelů elektrárny přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by z nynějších 400 mohl narůst ještě o 800 lidí.