Spojené státy budou moci zvýšit začínající vývoz zemního plynu z břidlicových ložisek na dvojnásobek. Americké regulační úřady totiž ve středu daly zelenou provozu druhého závodu firmy Cheniere Energy na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG) při terminálu Sabine Pass v Louisianě. Tento terminál začal letos v únoru jako první a zatím jediný v USA s vývozem LNG z břidlicového plynu, sdělila agentura Bloomberg.
Dodávky z USA se zvýší v době, kdy je světový trh plynu a ceny na něm pod vlivem globálního přetlaku suroviny a kdy na něj navíc směřují zvýšené dodávky LNG z Austrálie. Převis nabídky by se měl v příštích letech zvyšovat, protože poptávka klíčových odběratelů v Asii by měla slábnout.
Začínající vývoz z USA ale přispěl ke zmírnění přebytků plynu na americkém trhu. Terminál Sabine Pass přijal k vývozu od dubna do počátku září 3,4 miliardy krychlových metrů plynu. Během té doby přebytek na americkém trhu s plynem klesl na 8,5 miliardy z 25 miliard krychlových metrů.
Cheniere plánuje uvést příští rok do provozu třetí závod na LNG a začne připravovat náběh čtvrté továrny. Firma uzavřela od prosince kontrakt na dodávky s koncernem Royal Dutch Shell a od září příštího roku se španělskou společností Gas Natural Fenosa.
Ze Spojených států vyplula první vývozní zásilka LNG z břidlicových ložisek letos v únoru. Minulý měsíc dorazila první dodávka LNG do Evropy v podobě zásilky pro rafinerii ve skotském Grangemouthu.
Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG, takzvaná „břidlicová revoluce“ ale díky inovacím v těžbě zpřístupnila rozsáhlá naleziště suroviny a těžařské firmy začaly budovat vývozní terminály. Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily i těžbu ropy a na konci loňského roku Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu.