Menu Zavřít

USA zaútočily v Sýrii za podpory Británie a Francie. Urážka Putina, zlobí se Rusové

14. 4. 2018
Autor: čtk

Spojené státy, Británie a Francie v noci na dnešek podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Syrský prezident Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu. NATO, Německo či Izrael údery podpořily. Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.

Americký prezident Donald Trump o probíhajícím útoku na Sýrii informoval v přímém přenosu. Uvedl, že se k USA připojily i Francie a Británie. Vojenskou akci tří zemí označil za boj proti barbarství. „Nejsou to činy jednoho člověka. Jsou to místo toho zločiny jednoho monstra,“ prohlásil Trump. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí krátce před tím uvedla, že USA mají důkaz o tom, že Asadovy síly použily minulý týden při útoku na syrské město Dúmá chemické zbraně. Trump později na twitteru napsal, že byl útok proveden bezchybně a splnil svůj cíl.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že útok byl správný, legální a byl v souladu s britskými zájmy. Akce podle ní vyslala „jasnou zprávu“, že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní. Schopnost syrského režimu je použít se úderem snížila, dodala Mayová.

O tom, že nařídil úder na syrské cíle, brzy ráno informoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle francouzského ministra zahraničí Jean-Yvese Le Driana by se údery mohly opakovat, pokud režim prezidenta Bašára Asada opět překročí „červenou linii“. Asad podle něj ale poselství, které trojice zemí dnes vyslala, pochopil. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová už dříve uvedla, že Rusko dostalo o raketovém útoku na Sýrii předem zprávu.

Vojenskému zásahu USA, Francie a Británie vyjádřilo podporu také NATO. Německá kancléřka Angela Merkelová jej označila za potřebný a přiměřený. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit. Izrael označil útoky za ospravedlněné, protože syrský režim pokračuje ve svých „vražedných akcích“. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a vyvarovaly se eskalace.

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že dnešní útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie „bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země“. Syrská státní média označily útok za agresi a flagrantní porušení mezinárodního práva. Na významných náměstích Damašku se podle nich shromáždily stovky Syřanů, aby daly najevo svůj odpor proti akci Západu.

Nevole z Ruska

Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej označil za akt agrese vůči suverénnímu státu, který dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, „aby debatovala o agresivní reakci USA a jejich spojenců“. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov mezitím řekl, že Rusko je v kontaktu s USA i dalšími zeměmi, které se podílely na útoku v Sýrii, a má zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Útok na Sýrii odsoudil kromě Ruska také Írán. Čína uvedla, že je situaci v Sýrii možné vyřešit jen politickou cestou a že odmítá užití síly v mezinárodních vztazích.

USA, Británie a Francie vypálily na cíle v Sýrii podle médií přes sto střel. Ruská armáda uvedla, že raket bylo 103 a 71 z nich podle ní syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Podle dosavadních informací rakety dopadaly na okolí Damašku a Homsu. Terčem byly vědecké výzkumné centrum, skladiště chemických zbraní a vybavení používaného při chemických útocích a vojenská zařízení včetně letiště Dumajr východně od Damašku. Zranění podle syrských médií byli tři civilisté.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na „syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu“. Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, uvedlo ministerstvo.

Česká diplomacie vnímá v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii po „barbarském útoku proti civilnímu obyvatelstvu“ účinně řešit. Premiér Andrej Babiš na twitteru napsal, že úder byl nevyhnutelný. Z pohledu Česka jsou chemické zbraně nepřijatelný válečný instrument, zvlášť když se používají proti civilistům, uvedl.

bitcoin_skoleni

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že vojenské řešení situace by mělo být až poslední možností. Ministryně obrany Karla Šlechtová po jednání krizového štábu ministerstva řekla, že bezpečnost České republiky není po útoku v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na velvyslanectví v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách.

Čtěte také:

USA ohledně úderu na Sýrii zatím nerozhodly. Už brzy, slibuje Trump

Rusko chce sestřelit americké rakety v Sýrii. Připravte se, vzkazuje Trump

Měly porazit teroristy. Teď české zbraně proti sobě možná namíří Iráčané s Kurdy

Válečná prosperita v zemi bohů. Mogadišo se živí strachem

Islámský stát v Sýrii je téměř poražen, hlásí Američané


  • Našli jste v článku chybu?