Čerstvě zveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že úřednické platy vzrostly v druhém čtvrtletí letošního roku mnohem více než příjmy zaměstnanců v podnikatelské sféře. Podle předsedy Unie malých a středních podniků ČR Davida Šeicha je to jasný důkaz rozpínavosti byrokracie.
Autor: Martin Siebert
Český statistický úřad včera publikoval Analýzu vývoje průměrných mezd zaměstnanců za druhé čtvrtletí letošního roku z níž vyplývá, že si Češi meziročně polepšili. Průměrná mzda (na kterou však, jak známo, skoro dvě třetiny pracujících Čechů nedosáhnou) činila v druhém kvartále bezmála 23 tisíc korun. Meziročně vzrostla o 622 korun, v relativním vyjádření o 2,8 %. To ovšem mluvíme o nominální mzdě; ta reálná – očištěná o růst spotřebitelských cen – se zvedla o 1,4 %.
Rozpínavý „úřední šiml“
Tolik údaje za všechny zaměstnance. Zajímavější ale je, pokud se podíváme, komu platy rostly více a komu méně. Z dat vyplývá, že v podnikatelské sféře si zaměstnanci v průměru polepšili nominálně o 2,4 % a reálně o 1 %, zatímco státní zaměstnanci mají platy meziročně vyšší o 4,3 % respektive o 2,9 %. Zveřejněné údaje včera pobouřily zástupce podnikatelů, kteří se domnívají, že stát nehospodaří v době krize uvážlivě.
„Je zajímavé a paradoxní, že podnikatelé, kteří živí tento stát mají nižší příjmy než úředníci ve státní správě. Tyto údaje jen potvrzují, že stát v době hospodářské recese, kdy všichni šetří a počítají každou korunu, nehospodaří s penězi daňových poplatníků, tak jak by měl,“ uvedl včera předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.
„Je zapotřebí, aby stát neplýtval s penězi a začal výrazněji redukovat své výdaje, včetně snižování platů státních zaměstnanců a jejich počtu. Všichni velmi rádi hovoří o snižování byrokracie a počtu státních úředníků, ale náklady ve skutečnosti neustále rostou,“ dodává Šeich.
Připomeňme jen, že kromě pravidelných proklamací o snižování počtu úřadů a úředníků z úst českých politiků existuje také závazek na unijní úrovni. Evropská komise chce do roku 2012 odbourat čtvrtinu administrativní zátěže, která dopadá na bedra malých a středních firem, s čímž logicky souvisí také snížení úřednických stavů.
Více na EurActiv.cz.