Od 19. století utíkali lidé před chudobou z venkova do měst, kde měli šanci získat práci v nových továrnách. Dnes jsme svědky opaku: lidé před chudobou utíkají pryč z městských aglomerací, které začínají být příliš drahé. Tak je to alespoň v USA, jejichž nejbohatší oblasti opouštějí nejen lidé chudí, nýbrž i střední vrstva. A co se dnes děje v Kalifornii, přijde patrně do dvaceti let i do Česka.
Kdo odkud odchází (a kdo zůstává) Graf vyjadřuje, které kategorie obyvatel (podle příjmu a věku) opouštějí bohaté aglomerace USA ve větším počtu, než by se dalo čekat vzhledem k jejich zastoupení v celkové populaci. (Fiktivní příklad: Desetimilionový New York ročně opustí milion lidí, tedy deset procent. Zároveň se odstěhuje pět tisíc zahradních architektů z celkového počtu deseti tisíc, tedy padesát procent. Architektů tedy odejde pětkrát větší poměrná část než veškerých obyvatel; v příslušné kolonce by tedy byl uveden údaj +500 %.)
Domácnosti s příjmem do 30 tis. USD ročně
Domácnosti s příjmem do 60 tis. USD ročně
Domácnosti s příjmem nad 150 tis. USD ročně
Lidé mladší 30 let
Zdroj: Trulia
Komu se daří v nejbohatších městech Graf znázorňuje rozdíl mezi procentuálním zastoupením domácností různých příjmových kategorií (v USD za rok) v celkové populaci deseti nejbohatších amerických aglomerací ve srovnání s procentuálním zastoupením těchto kategorií na celkovém počtu domácností, které tyto aglomerace opouštějí.
Podíl na celkové populaci Podíl na počtu odcházejících
Kterým povoláním bohatství svědčí Údaje vyjadřují počet odcházejících pracovníků uvedeného sektoru (podle stejné metody jako v grafu Kdo odkud odchází (a kdo zůstává). Data v procentech.
Příslušníci ozbrojených sil
354,9
Zemědělství, lesnictví, rybolov, lov, těžařství
71,6
Maloobchod
5,8
Umění, zábava, rekreace, ubytování, pohostinství
9,4
Finance, pojišťovnictví, realitní trh
4,0
Školství, zdravotnictví
1,7
Státní správa
–0,3
Výroba
–1,4
Velkoobchod
–2,9
Informatika a komunikace
–11,8
Ostatní služby
–17,3
Doprava a skladování
–21,8
Komunální služby
–23,0
Stavebnictví
–29,4
Zdroj: Trulia
Mládí pryč! Lidé do pětatřiceti let mají sklon opouštět nejbohatší oblasti USA rychleji než ostatní věkové kategorie (v %).
Zdroj: Trulia, U. S. Census American Community Survey, Quartz