Na cesty se poprvé vydal o dvacet let dřív. Byl jedním z osmi studentů, kteří 1. ledna 1968 vyrazili z pražského Staroměstského náměstí v Tatře 138 do Afriky. Expedice dostala jméno Lambaréné a jejím úkolem bylo dovézt zdravotnický materiál a léky do vesničky v Gabonu. „Členem expedice jsem se stal díky své profesi“ vysvětloval Stohr, vystudovaný kameraman, v roce 1970 v Československé televizi. Do svého cíle nakonec auto nedojelo, protože gabonská vláda odmítla tým pustit do země. A tak náklad naložili na loď a z Afriky vyrazili zpátky do Evropy. Do přístavu v Marseille dopluli 20. srpna 1968 a na probuzení den nato si Stohr pamatoval velmi dobře. „Po vylodění jsme spali v autě a ráno nám bušili marseilleští dělníci na auto a říkali: Jste okupovaní! Takhle nás Evropa přivítala“ vzpomínal vloni v Českém rozhlasu. Po 256 dnech na cestě se vrátili do úplně jiné republiky, než ze které odjížděli. Všichni se museli s novou realitou sžít, Jiří Stohr zamířil do Filmových studií Barrandov.
Necelých dvacet let trvalo, než se v tatrovce vydal do světa znovu. Tentokrát automobilka připravila devatenáctitunový speciál s monstrózní nástavbou. „Dalo se v ní pohodlně jet, pohodlně spát, vařit si a posouvat se po vlastní ose nezávisle na okolních podmínkách“ pochvaloval si Stohr upravenou osmsetpatnáctku.
Den odjezdu byl stanoven na 18. března 1987 a opět ze Staroměstského náměstí.
Během následujících tří let, jednoho měsíce a dvanácti dnů expedice najela 195 tisíc kilometrů a všude, kam dojela, šířila slávu československého komunistického průmyslu. Jenže v rodné zemi mezitím proběhla revoluce. „My se flákáme kdesi na jihu Afriky a zatím se doma odehrává dobrodružství mnohem více fascinující.
Československo nám připadá jako střed světa. Vidíme poprvé Národní třídu, Václavák, shromáždění na Letné, vystoupení v Laterně“ zapsali si cestovatelé do deníku, když o Vánocích 1989 zakotvili v zambijské Lusace. Z cesty se jich vrátilo jen pět, geolog František Jeniš se utopil v Pákistánu.
O letošní smrti Jiřího Stohra informovala Asociace českých kameramanů a Martin Zikmund, autor obsáhlých stránek Tatrakolemsveta.cz.
Po vylodění jsme spali v autě a ráno nám bušili marseilleští dělníci na auto a říkali: Jste okupovaní! Takhle nás Evropa přivítala.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz