Menu Zavřít

Úvěry nejsou všechno

17. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Jana Daňková-Gabrielová

Největší česká retailová banka, Česká spořitelna (ČS), mění svou komunikační strategii. Produkty pro finanční instituce, dříve málo zdůrazňovaná součást portfolia služeb banky, mají v blízké budoucnosti patřit k jejím hlavním prioritám. Očekává to Jana Daňková-Gabrielová, vedoucí týmu finančních institucí banky. Týdeník EURO si s ní povídal o pozadí spravování peněz finančních institucí či korporátních klientů i o aktuálních tématech týkajících se pražské burzy.

EURO: Česká spořitelna, která je vnímána především jako retailová banka, má poměrně silnou pozici v segmentu finančních institucí. Necítíte rozpor?
DAŇKOVÁ-GABRIELOVÁ: Ano, Česká spořitelna je tradiční bankou pro finanční instituce, i když to není na trhu příliš známé. Našimi klienty jsou pojišťovny, banky, penzijní fondy, brokeři, investiční společnosti a další specializované finanční instituce. Česká spořitelna je tvůrcem trhu téměř všech produktů obchodovaných na domácích finančních trzích. Tyto produkty finanční instituce využívají často a jsou pro ně zásadně důležité. Mezi odborníky ale už má banka jméno a pomalu nastává čas oslovit širokou veřejnost, ukázat jí, co banka umí, a víc přitáhnout pozornost k tomu to, čím se odlišujeme od konkurence.

EURO: Poskytovat služby finančním institucím předpokládá mít silné zázemí v mateřské skupině a současně značné vlastní zdroje. Nejste takto ve složitějším postavení oproti větším bankovním skupinám? Erste Bank je poměrně menší než například Société Générale.
DAŇKOVÁ-GABRIELOVÁ: Máme poměrně velký objem svěřených prostředků, v současnosti přes sto dvacet miliard korun. Hodnota prostředků ve správě a úschově ČS slušně narůstá a ke konci tohoto roku by mohla dosáhnout částky sto padesáti miliard korun. Jsme významným depozitářem na místním trhu s majetkem blížícím se k devadesáti miliardám korun. Naše ISČS je největší investiční společností v Česku. Hloubka zdrojů a zázemí nám tedy umožňuje poskytovat kvalitní služby ostatním firmám. Ovšem objem peněz, potenciálně sloužících k úvěrování, není jediným faktorem v rozhodování zákazníků. Hodně jsme změnili přístup k zajištění informací pro naše klienty. Dáváme jim k dispozici služby EU office ČS, zajímavé je i poskytování reportů a analýz skupiny pod vedením hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána.

EURO: Využíváte součinností s Erste Bank v oblasti korporátní klientely a finančních institucí, nebo je to spíše oddělený byznys?
DAŇKOVÁ-GABRIELOVÁ: Erste Bank je České spořitelně velmi podobná, má také svoje základy v retailu. Až časem se vyvinula v univerzální banku. Součinnosti samozřejmě využíváme, hlavně u korporátních klientů. Snažíme se poskytovat služby nadnárodním společnostem podnikajícím ve střední Evropě. V segmentu finančních institucí určitou autonomii máme, protože je dobré využít tradiční kontakty a vazby ČS na domácím trhu. Někdy je také výhodné uplatnit rozdílné strategie v různých zemích pro dosažení optimálních výsledků.

EURO: Vzhledem k retailové struktuře máte lepší přístup k velkému množství hotovosti než jiné banky. Využívají toho i vaši konkurenti?
DAŇKOVÁ-GABRIELOVÁ: Česká spořitelna byla vždycky bankou ,od které si ostatní domácí banky půjčovaly volné prostředky. Současné podmínky na domácím trhu (nízké úrokové sazby i marže) a snaha o vhodné rozložení bankovních aktiv nás nutí se v tomto směru spíše orientovat na trhy mimo Česko. Ale úvěr není všechno, správa peněz je pouze upoutáním klienta. Další přidané hodnoty generují zajímavější příjmy a pomáhají klienty udržet. Ke konci loňského roku činila celková hodnota prostředků převzatých do úschovy a správy cenných papírů zhruba pětaosmdesát miliard korun. ČS zaujímala třetí až čtvrté místo na trhu zhruba s patnáctiprocentním tržním podílem. Co se týče počtu běžných účtů finančních institucí, oproti konci roku 2004 jsme zaznamenali nárůst nových klientů a klientských účtů rovněž o patnáct procent, přestože máme ještě skoro dva měsíce před sebou.

bitcoin_skoleni

EURO: V poslední době je na burze aktuálním tématem regulace pákových obchodů realizovaných formou složení pouhé zálohy za cenné papíry. Nebankovní brokeři obviňují banky, že díky jednostranně nastavené regulaci bude omezena konkurence. Problém spočívá v nahrazení marginů (půjček zajištěných pouze akciemi - pozn. red.) úvěrem, který banky na rozdíl od brokerů mohou poskytnout. Jaké je stanovisko ČS?
DAŇKOVÁ-GABRIELOVÁ: Jsem přesvědčená, že se nejedná o znevýhodnění nebankovních brokerů, naopak. Mají se stanovit jednotná pravidla, a to jak pro členy burzy tak i pro mimoburzovní obchodníky s cennými papíry. Je možné, že pro brokerské společnosti, které nepatří k žádné bankovní skupině, je toto téma citlivější vzhledem k nedostatku vlastních zdrojů. Ovšem brokeři v bankovních skupinách mají přísně oddělené hospodaření a regulatorní limity. Cílem spotřebitelských úvěrů není spekulace na kapitálových trzích, nýbrž uspokojení běžných potřeb klientů.

  • Našli jste v článku chybu?