Ministerstvo zdravotnictví označilo vlastní kontrolory za lháře
Údajně podezřelé finanční transakce Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) s lidmi spjatými s ODS, na které upozornil David Rath a jeho bývalý náměstek Vladimír Dryml, se týkají smluv se společností s ručením omezeným Klient Pro a občanským sdružením Becario.
Majitelem Klient Pro je Tomáš Macháček, předseda správní rady sdružení Reforma zdravotnictví-forum cz. Ve správní radě do srpna figurovali i Tomáš Julínek a Pavel Hroboň, který vystřídal Vladimíra Drymla na postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění. Všichni tři jsou autory zdravotnické strategie ODS (EURO 37/2005).
Becario se rekomenduje jako Sdružení Mirka Topolánka pro podporu vzdělanosti. Ve svém logu užívá i logo Třineckých železáren, jednoho ze zakladatelů HZP. Deklarovanými cíli sdružení je podpora studentů a rozvíjení diskuse o problémech vzdělávacího systému. Na internetových stránkách sdružení je ovšem poslední zpráva o vzdělávacích aktivitách z loňského srpna a týká se stipendií pro školní rok 2005/2006. V rubrice naše aktivity jsou pro rok 2006 uvedeny pouze tři golfové turnaje.
Neúčinná reklama.
Ministerská kontrolní skupina zjistila, že HZP poskytla Becariu v roce 2005 příspěvek 90 tisíc korun a za to mohla na golfových turnajích v Karlových Varech a Čeladné, které Becario pořádalo v rámci seriálu Becario Tour, umístit své reklamní panely. V letech 2004 až 2006 ovšem HZP uzavřela také pět smluv o reklamě a propagaci se samotným vlastníkem golfového hřiště v Čeladné, společností Prosper Trading. Zaplatila za to 274 tisíc korun. Kontrolní skupina označila reklamu zaměřenou na omezený počet příznivců golfu za neekonomickou, ale nic nezákonného v tom neshledala. Také výkonný ředitel Becaria Fares Shima jakékoliv pochybení odmítl.
Bez tendru.
V rozporu se zákonem, a to zákonem o veřejných zakázkách, ovšem HZP podle názoru kontrolorů postupovala při spolupráci se společností Klient Pro. Tento názor je založen na tom, že pojišťovna je veřejnoprávní institucí, hospodaří s prostředky veřejného zdravotního pojištění, a tudíž je povinna zadávat zakázky partnerům na základě výběrového řízení. Firma Tomáše Macháčka se ale stala partnerem HZP bez tendru, ač během letité spolupráce uskutečňované prostřednictvím smluv o realizaci projektu a mandátních smluv inkasovala od pojišťovny celkově mnohamilionovou částku. Tomáš Macháček to vysvětluje tím, že před čtyřmi lety, kdy spolupráce začala, nikdo nevěděl, jak se projekt vyvine. Když celková hodnota kontraktu rostla, vedení HZP letos v lednu vyhlásilo výběrové řízení, ale nikdo se do něj nepřihlásil. Do konce roku by však podle Tomáše Macháčka měl být tendr znovu vypsán, jak bylo dohodnuto ještě s bývalým ředitelem HZP Karlem Pustelníkem. „Před nedávnem zkoumal hospodaření HZP Nejvyšší kontrolní úřad a žádné pochybení ve spolupráci s Klient Pro neobjevil,“ dodal Tomáš Macháček.
Předmětem spolupráce HZP a Klient Pro byla řízená zdravotní péče, velmi zjednodušeně řečeno vytváření systému, který omezí užívání zdravotní péče pojištěnci na nezbytně nutnou míru a sníží náklady pojišťovny. V letech 2004 až 2005 HZP za tímto účelem vyplatila Klient Pro podle kontrolní zprávy téměř 5,8 milionu korun, z toho více než dva miliony bylo údajně určeno pro sdružení nezávislých lékařských praxí v jednotlivých regionech zapojená do projektu.
Nepřátelské převzetí?
Kontroloři „sportovně“ odhadli přínos projektu pro HZP letech 2004 až 2005 na dvaatřicet milionů korun. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt odkázal na své vyjádření pro ČTK, v němž označil kontrolní zprávu za „vylhanou od A do Z“. Takové zpochybnění věrohodnosti jedenácti členů kontrolní skupiny je ovšem faktickým vyjádřením podezření na zneužití pravomoci úředního činitele a vedení ministerstva by mělo v tomto ohledu konat podle zákona. Stejně jako údajní lháři.
Divoký podzim.
Smlouvy, které zpochybnil Davit Rath, podepisoval dlouholetý ředitel HZP Zdeněk Vrožina. Ten v červnu odstoupil údajně z osobních důvodů a na znamení nesouhlasu s vyhláškami Davida Ratha. Koncem srpna správní rada HZP jmenovala ředitelem Karla Pustelníka. Několik let byl šéfem ostravské fakultní nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi si ho v roce 2004 „vytáhl“ do Prahy jako svého náměstka. Po skončení krátkého Kubinyiho ministerského angažmá se Karel Pustelník vrátil do nemocnice a byl ředitelem až do loňského července. Zároveň zastupoval stát ve správní radě HZP, a protože stát v minulosti neměl na tyto posty dost lidí, disponoval třemi mandáty. Těmi také letos v srpnu hlasoval pro své jmenování ředitelem HZP.
S příchodem Tomáše Julínka se ale složení zástupců státu ve správní radě totálně obměnilo a noví delegáti v září podpořili návrh jednoho ze zástupců pojištěnců, odboráře z Mittal Steel Leopolda Laskovského, na odvolání Karla Pustelníka. Stálo se to krátce poté, co byla dokončena zmíněná kontrolní zpráva a Karel Pustelník si nechal předložit sporné smlouvy. Nyní běží výběrové řízení na nového ředitele HZP. Podle informací týdeníku EURO se do něj přihlásili Zdeněk Vrožina, Karel Pustelník a výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček, razantní kritik sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví.