Byl druhým mužem ODS, nyní fandí pravici, ale chválí premiéra
Shání-li premiér Jiří Paroubek „pana čistého“ pro koordinaci boje s korupcí, nabízí se mu husarský kousek. Bývalý místopředseda ODS Bohdan Dvořák, který byl na přelomu let 1997 a 1998 klíčovým svědkem sarajevské krize nejsilnější pravicové strany a jenž se angažuje v oblasti kontroly, totiž stále pošilhává po politice. „Nemohu říct, že by mě politika nelákala. Vždycky jsem uvažoval o tom, že kdyby se někdo vážně snažil vytvořit nějakou pracovní nebo odbornou skupinu, která by měla za úkol pokusit se hledat možnosti jak bojovat s korupcí, určitě bych u toho chtěl být,“ řekl Dvořák minulé pondělí týdeníku EURO. A nejen to. Ačkoli by chtěl, aby v příštích volbách vyhrála pravice, tvrdí, že šéf ODS Mirek Topolánek nemá vizi. Naopak chválí Paroubkovu razantní personální politiku, a ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi už dokonce nabídl neformální výpomoc.
Šéf stínového NKÚ.
Dvořákovou hvězdnou chvílí v politice byl 15. leden 1998. Tehdy se na protest proti neprůhlednému přístupu vedení ODS k forenznímu auditu vyšetřujícímu finanční aféru „Bács a Sinha“ vzdal postu místopředsedy strany. Později z ODS kvůli vzniku opoziční smlouvy vystoupil. Přesto z veřejného života nezmizel úplně: v letech 1998 až 2002 působil jako místopředseda protikorupční organizace Transparency International (vystoupil, když se toto občanské sdružení změnilo ve výdělečně činnou společnost) a do roku 2002 byl pracovníkem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Počátkem roku 2004 ho Unie svobody-DEU neúspěšně navrhla do funkce prezidenta tohoto úřadu. „V roce 2002 mi přišlo, že práce v NKÚ začíná být velmi výrazně politizována, a začal jsem přemýšlet, že si něco jako malý NKÚ udělám doma v Pardubicích sám,“ popisuje Dvořák vznik auditorské firmy Český a moravský účetní dvůr, kterou vlastní se svou manželkou. A skutečně se mu podařilo vytvořit cosi jako stínový kontrolní úřad. Firma pořádá kromě běžných auditů i školení po celé republice například pro státní a regionální instituce, při nichž přednášejí mimo jiné bývalý viceprezident NKÚ Václav Peřich nebo bývalý šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt. „Ta práce mě naplňuje, našel jsem si téma vytváření transparentnějšího prostředí při veřejných zakázkách. Prestižně k nám chodí na školení i lidé z ministerstev,“ “ pochvaluje si Dvořák.
Obdivuju Slávka.
Blíž k politice se Dvořák dostal letos v srpnu po nástupu nového ministra kultury, jímž se stal jeho dávný spolustraník z Klubu angažovaných nestrníků (KAN) Vítězslav Jandák. „Byl jsem u Slávka pár týdnů poté, co přišel do funkce, a strašně se mi líbil jeho drive. Jeho obrovská snaha zdravým selským přístupem to rozbít, protože tam jsou mafie. Chce to razantní přístup. A samozřejmě jsem mu nabídl jakoukoli spolupráci v tom co umím, například s evropskými fondy. Což je možno dělat, aniž by měl člověk vrcholovou pozici,“ popisuje Dvořák. Chválí přitom laciný audit, který Jandák na ministerstvu zorganizoval. Jandákův úřad by měl prý také upustit od plošné kontroly všech dotací a kontrolovat jen ty velké. Dvořák tvrdí, že sám by jako Jandák překročit z pravice do řad levicové ČSSD neuměl. „Ale ta pozice jako být při tom a radit…,“ připouští zároveň jinou možnou variantu. Jeho firma prý zrovna žádá některé evropské poslance, aby Česku zprostředkovali pomoc při využívání peněz z Evropské unie.
Někdejšímu místopředsedovi ODS je sympatická i politika Jiřího Paroubka. „Jeho styl je efektivní v tom, že lidi, kteří selžou, tlačí svou buldozerovou lopatou, že musejí odejít. Což je první dobrý signál, to se doposud nedělo. Prostě vedení musí jít příkladem, aby vůbec lidi věřili, že to myslí vážně,“ soudí Dvořák
Už starý KAN říkal.
Dvořák připomíná, že dnešní existence člověka s bičem, který řekne: „a dost!“ souzní s ideou někdejšího Klubu angažovaných nestraníků. „Je mi jedno, zda to bude ODS nebo ČSSD, ale reformy jsou nezbytné. Je mi líto, že ODS dlouho neviděla přínos Evropské unie a evropských standardů, protože tahle země patřičnou kulturu ještě nemá,“ zdůrazňuje. Aby se korupčníci báli uplácet, podporoval by Dvořák institut agentů - provokatérů. Vadí mu, že v západní Evropě běžné testy integrity naše pravice zesměšnila jako zbytečnou regulaci.
I když Paroubek Dvořáka ke spolupráci nikdy nevyzval a nikdy s ním ani nejednal, oba muži v mnohém souzní. Dvořákův obdiv má třeba instalace Martina Peciny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Pecinův příchod znamenal dramatickou změnu v chápání veřejných zakázek. Za formální chyby se vylučovat z tendrů nemá a rozhodnutí antimonopolního úřadu jsou v tomto směru až překvapivě nová,“ říká. Kromě záměrů ministra Davida Ratha se mu líbí i jmenování nové, politickým tlakům nepoddajné nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Tito lidé prý dávají úřadům svou tvář a lidem naději, že problémy lze skutečně řešit.
Sarajevská bomba.
Pro ODS by eventuální práce Dvořáka ve prospěch současné vlády nebyla jen potupou, ale i rizikem. Dvořák totiž v roce 1998 dramaticky opustil vedení ODS a nikdy neupřesnil důvod. Ví o tehdejším stranickém financování a vůbec zákulisí víc, než dodnes přiznává? Týdeník EURO se již setkal s informací, že bývalý místopředseda ODS prý už Paroubkově ČSSD sdělil údaje vedoucí k chystané skandalizaci dvanácti lidí. Sám Dvořák uvádí, že se bojí, aby sarajevské téma v blížící se volební kampani někdo neotevřel. „Dá se předpokládat, že odveta za Michala Krause z druhé strany přijde, ale netuším, v jakém stádiu může dnes někdo tyto věci hrát. Myslím ale, že už je to passé. Zajímavé by to bylo tak před šesti osmi lety, tehdy měla ODS možnost se beze zbytku očistit a nabídnout kulantní a elegantní vysvětlení. Nemusela tak dlouho čekat,“ uvedl. I tak Dvořák čeká, že kampaň přinese řadu ošklivých skandálů.
Člověk absolutně svatý.
Dvořák soudí, že Topolánkovo vedení udělalo klukovinu, když prosazovalo politiku nulové tolerance. „ODS mohla být přívětivější už dříve. Teď je Mirek nervózní a Paroubek se může jen smát, protože je má tam, kde je potřeboval mít, a jde si za svou vizí. Politika je prostě o lidech,“ soudí Dvořák. Ve volbách prý bude fandit pravici, ale nevylučuje ani úspěch nové alternativní strany vytvořené „béčkovou“ ODS, jak Dvořák říká odstoupivším místopředsedům včetně Jana Kasla a Josefa Zieleniece.
Po zkušenostech s angažmá v někdejší antibyrokratické komisi premiéra Klause si Dvořák myslí, že boj proti korupci není otázka ustavení úřadu. Říká, že jde spíše o to, aby lidé požívající určitých výhod byli ochotni se svých prebend vzdát. „Ten, koho by si premiér Paroubek vybral za předsedu antikorupčního úřadu, by musel být člověk absolutně svatý a nezpochybnitelný. Lidé totiž dnes mají pocit, že korupci nikdo vážně řešit nechce, s čímž by se tento úřad musel od začátku potýkat,“ konstatuje.
Co také řekl Bohdan Dvořák
- „Klaus pro ODS dělá mnohem víc než její současný předseda a než její užší i širší grémium. Drží ji tím, že má svoji vizi. V politice musíte mít vizi. Já se bojím, že Paroubek tu vizi má a Topolánek má vizi jedinou: aby neprohrál. A to je špatná vize.“
- „Paroubek má obrovskou výhodu, že si vybírá lidi, kteří jsou ke své roli skoro předurčeni. Lidí, které můžete spojovat s jejich úřady, je strašně málo. A jestli tohle bude fungovat za Paroubka nebo za Topolánka, bude jenom dobře.“
- „Pro mě by asi byl problém překročit politické meze. Je to hodně odvážné a Slávka Jandáka obdivuju, protože on to myslí poctivě. Vím, že chce věci řešit a že bude určitě často v kolizi s tím, že zrovna on musí do takovéto strany.“
- „ČSSD se nechová klasicky levicově. Vždycky jsme tu měli heslo, že napřed pravice musí ušetřit peníze, aby je pak levice rozdala. To ale dnes v podstatě neplatí. A pokud se sáhne do zdravotnictví, do všech děr, které tam jsou, což pan doktor Rath velmi dobře ví, je nasnadě, že se lidé, kterým šlápne do obchodů, budou hodně bránit.“
- „Určitě je tady Paroubkova manažerská zdatnost a úctyhodná snaha dělat něco proti korupci právě v oblasti veřejných zakázek.“