V uplynulém roce se americký klub dolarových milionářů výrazně rozrostl. Díky rostoucímu akciovému trhu a ziskům z kryptoměn přibylo více než milion boháčů, čímž se jejich celkový počet vyšplhal na rekordních 14,6 milionu. Vyplývá to ze zprávy společnosti Spectrem Group, která se zabývá výzkumem bohatství.
Americká ekonomika se rychle dostala z šoku způsobeného koronavirovou pandemií a v roce 2021 rostla 10procentním tempem, což je nejvíce za poslední roky. K tomu přispěly biliony dolarů vygenerované na akciových trzích, v kryptoměnách a dalších aktivitách. „Byl to historicky nejsilnější rok pro tvorbu milionářů, a to ve všech segmentech,“ sdělil webu CNBC prezident uvedené firmy George Walper.
Počet Američanů s majetkem přesahujícím 25 milionů dolarů vzrostl o 18 procent. To podle loňských dat znamená, že jich je v současnosti už přes 252 tisíc. Co se týče počtu takzvaných ,masově bohatých‘ investorů, jejichž majetek se pohybuje mezi sto tisíci a jedním milionem dolarů, zde Spectrem Group evidovala nárůst dvouprocentní.
Peníze tekly proudem zejména díky akciovým trhům. Index S&P 500 si totiž vloni připsal 27 procent, Nasdaq o něco méně, konkrétně 21 procent. Podle údajů Federálního rezervního systému (americká centrální banka) na vývoji akciových trhů výrazně profitovalo procento nejbohatších Američanů. Celkem si v minulém roce přišli na více než tři biliony dolarů.
Zlatý důl jménem kryptoměny
Důležitým faktorem při růstu bohatství byly kryptoměny a další aktiva, včetně NFT, sběratelských předmětů a nemovitostí. Jen za loňský rok se celková tržní kapitalizace kryptoaktiv zvýšila navzdory divokým výkyvům cen o 1,5 bilionu na současných více než 2,3 bilionu dolarů, jak podle CNBC uvádí server CoinGecko.
Prudce vzrostla také hodnota investic do soukromého a rizikového kapitálu. Na nich profitovali zejména ultramilionáři, kteří si na rozdíl o masově zámožných mohou dovolit vložit více svých peněz do rizikovějších aktiv, která jsou i přirozeně výnosnější.
Růst bohatství brzdí inflace
Investorsky úspěšný rok zároveň prohloubil rozdíly mezi bohatou a chudší vrstvou amerických obyvatel. Jmění držené horním jedním procentem tamní populace podle Fedu vzrostlo na rekordních 32 procent. Vadou na kráse každopádně zůstává fakt, že do velkého nárůstu bohatství hodí lidově řečeno vidle inflace. Ta dle únorových dat serveru Trading Economics dosáhla meziročně 7,9 procenta. Lidé navíc musejí počítat se zvyšujícími se úrokovými sazbami i částečným zpomalením ekonomiky.
Důkazem výše zmíněného budiž fakt, že z papírového bohatství investorů již začaly ukrajovat poklesy na akciových trzích. Nasdaq se během roku propadl o 14,5 procenta, index S&P o 8,4 procenta. „Každý den se mění, takže je těžké něco předpovídat. Ale už prvních několik měsíců roku 2022 vykreslilo jiný obrázek než minulý rok,“ uzavřel Walper.