Nabídkové ceny často neodpovídaly skutečným cenám při prodeji, nová aplikace pomůže zákazníkům i developerům
Ve skutečných cenách, za které se prodávají byty z developerských projektů, má být zase o něco jasněji. Společnost Deloitte spustila ve spolupráci s Hyposervisem Cenovou mapu transakčních cen. Prostřednictvím webové aplikace umožňuje porovnávat a prezentovat ceny rezidenčních nemovitostí, a to na základě databáze transakčních cen, za něž byly skutečně prodány.
Jak uvádí Deloitte, zároveň jsou definovány standardy developerských projektů. Každému projektu je přidělen čtyřmístný kód reprezentující standard, ve kterém byl realizován či se na základě vývoje aktuálně nachází. Standard projektu je výsledkem součtu jednotlivých hodnoticích kritérií. S definovanými standardy lze pak developerské projekty porovnávat z mnoha pohledů, například cenové hladiny, vývoje cen, prodejnosti v čase, z hlediska lokality nebo bytového fondu.
„Aplikace Cenové mapy transakčních cen představuje analytický nástroj s širokým spektrem využití pro potřeby realitních profesionálů.
V dohledné budoucnosti bude aplikace uzpůsobena i pro využití veřejností v rámci mobilních zařízení nejen jako zdroj informací a cenový porovnávač, ale i jako vyhledávač nabízených bytů s možností využití v terénu,“ uvedl Milan Roček, jednatel Společnosti pro cenové mapy, která novinku provozuje. Reálná cenovka Podle autorů projektu lze touto mapou efektivně nahradit dosavadní využívání nabídkových cen, které dosud sloužily jako podklad pro zpracovávání odhadů při poskytování hypoték a velmi často neodpovídaly skutečným cenám, za které byly následně nemovitosti prodány. Developerům by mapa mohla sloužit při rozhodování o investičních příležitostech a prodejích, zpracování studie proveditelnosti, definování projektové strategie a standardů, zajišťování financování, analýzách trhu a konkurence, nastavení cenové politiky či marketingu.
V první fázi je cenová mapa zaměřena na trh nových a zánovních bytů. Tento segment reprezentují byty postavené v developerských projektech od počátku devadesátých let, kdy byla v tuzemsku ukončena centrálně plánovaná výstavba panelových sídlišť.
„V tomto segmentu je cenová mapa schopna historicky sledovat a porovnávat uskutečněné transakce, a to jak prvoprodejů od developerů ke klientům, tak následné přeprodeje mezi vlastníky bytů. Transakce jsou mapovány dlouhodobě, a to po jednotlivých projektech a bytových jednotkách. V další fázi doplňujeme Cenovou mapu transakčních cen i o ostatní segmenty rezidenčního trhu – byty v panelových, cihlových či rodinných domech,“ dodal Petr Hána, manažer pro nemovitosti společnosti Deloitte.