Menu Zavřít

V České republice se opět zhoršila platební morálka

24. 11. 2011
Autor: profit

Platební morálka se v České republice dále zhoršila, stále více faktur není uhrazeno včas do třiceti dnů od vydání. Odepisované pohledávky, kterých je v tuzemsku 3,1 procenta, mají negativní dopady na ekonomiku firem, mimo jiné na likviditu a brzdí nové investice. Vyplývá to z průzkumu Evropského platebního indexu společnosti Intrum Justitia.

Foto: Profimedia.cz

Přes 90 procent oslovených finančních ředitelů tvrdí, že hlavním důvodem opožďování plateb jsou finanční problémy zákazníků. A 77 procent je přesvědčeno, že k zadržování plateb dochází záměrně. Jsou to podstatně vyšší hodnoty, než v minulých letech a alarmující očekávání podniků. To podtrhují i odhady, že rizika opožděných plateb ze strany zákazníků dál porostou. Loni si to myslelo 23 procent respondentů, letos už je to třetina,“ uvedla Viktória Grossová, generální ředitelka Intrum Justitia.  Stále podle ní platí, že se tuzemské společnosti tímto způsobem dobrovolně ochuzují. Ztráty je třeba minimalizovat, protože mají silný dopad na podnikání.

V ukazatelích platebních ztrát Česká republika nadále převyšuje průměr Evropské unie. I když je pravda, že zatímco ČR se dlouhodobě drží na úrovni tří procent, tak průměrné evropské procento bylo ještě před čtyřmi roky pod dvěma procenty a letos už je to 2,7 procenta. Podle Intrum Justitia přicházejí věřitelé v Evropě každý den o téměř 10 miliónů eur, protože nedostanou zaplaceno za odebrané zboží a služby. Letošní průzkum platebních rizik ukázal, že odepsané evropské pohledávky dosáhly 330 miliard eur. „Pokud bychom vzali souhrnné číslo za posledních pět let, dojdeme podle indexu platebního rizika v jednotlivých letech k sumě 1300 miliard eur. To samo o sobě nepotřebuje moc komentářů. Bezpochyby to ovlivňuje schopnost firem udržet si likviditu, investovat a udržet si zaměstnanost. V budoucnu se to odrazí v nižším výběru daní, růstu nezaměstnanosti a objemu dluhu a v dlouhodobém výhledu to bude mít vliv na konkurenceschopnost Evropy,“ poznamenala dále generální ředitelka Intrum Justitia.

Vývoj letošního roku ukazuje, že dojde ke zvýšení počtu a objemu řešených pohledávek mezi podniky, za osm měsíců letošního roku Intrum Justitia měla ve správě 4754 takových pohledávek v objemu 175 miliónů korun. Za celý loňský rok to bylo 4704 pohledávek v objemu 129 miliónů korun.

bitcoin_skoleni

Je to typicky převzetí nějakého drobného spotřebního předmětu poštou a jeho neuhrazení nebo například neplacení příspěvků třeba ve fitness. „Spotřebitelé si v těchto případech neuvědomují, že uzavřeli smluvní vztah, ze kterého jim plyne povinnost uhradit závazek. Ale ze stokorun se mohou vyklubat podstatně vyšší částky,“ upozorňuje Viktória Grossová s tím, že Intrum Justitia má ve správě takových pohledávek za desítky miliónů korun.

Společnost Intrum Justitia podniká v oblasti řízení pohledávek. Ve správě má bezmála 188 tisíc pohledávek v objemu 2,17 miliardy korun. Z toho je necelých 70 tisíc pohledávek v objemu 1,27 miliardy odkoupených a přes 108 tisíc pohledávek firma spravuje a řídí pro klienty. Početně nejvyšší jsou tradičně pohledávky firem za spotřebiteli. V tomto segmentu loni společnost Intrum Justitia spravovala přes 176 tisíc pohledávek za 1,59 miliardy korun, za osm měsíců letošního roku to bylo 100 tisíc pohledávek bezmála za 700 miliónů korun.

  • Našli jste v článku chybu?