Menu Zavřít

V Česku loni vzniklo nejvíce firem za posledních 5 let

30. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

V České republice loni vzniklo 28 958 obchodních společností, což je nejvíce za posledních pět let. Proti roku 2015 nových obchodních společností přibylo 1686. Fyzických osob podnikatelů se zaregistrovalo 57 549, tedy o 2714 méně než o rok dřív a zároveň nejméně za posledních pět let. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF-Czech Credit Bureau.

„Počet nově vzniklých fyzických osob podnikatelů v posledních letech setrvale klesá. Výjimkou byl rok 2015, kdy se jejich počet přechodně zvýšil. Loňský rok však navázal na klesající trend z minulých let,“ komentovala čísla analytička CRIF-Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Podle místopředsedy představenstva firmy Pavla Fingera údaje ukazují stav obliby jednotlivých forem podnikání v České republice.

Zároveň loni 8759 obchodních společností zaniklo, a ke konci roku jich tak bylo zaregistrováno o 20.199 víc než o rok dřív, zhruba 478 tisíc. Se živností skončilo 48 877 podnikatelů, meziročně živnostníků přibylo 8672, což je nejméně za poslední tři roky. Fyzických osob podnikatelů bylo na konci loňska zapsáno přibližně 2,08 milionu. Kameníčková odhaduje, že z celkového počtu obchodních společností jsou aktivní dvě třetiny, z registrovaných fyzických osob vykazuje činnost asi polovina.


Česko je země živnostníků. Čtěte více:

Země živnostníků: oprávnění má v Česku každý pátý Čech

živnostník


Z loni založených obchodních společností tvořily 97 procent společnosti s ručením omezeným, vzniklo jich 27 929. Akciových společností se zaregistrovalo 893 a družstev 113. Mezi zaniklými společnostmi měly také největší podíl společnosti s ručením omezeným, bylo jich 7402, což představovalo 85 procent. Skončilo také 643 akciových společností a 480 družstev.

„Dominantní postavení společností s ručením omezeným mezi obchodními společnostmi se každým rokem zvyšuje. Jejich založení je relativně snadné, finančně nenáročné a jsou snadno řiditelné,“ uvedla Kameníčková. Společnosti s ručením omezeným podle ní zakládají stále častěji také lidé, kteří by dříve podnikali jako fyzické osoby. Za své podnikání totiž takto ručí jen do výše základního kapitálu společnosti, takže jde o bezpečnější formu v případě, že se podnikání nepovede a za společností zůstanou dluhy.

Z nových obchodních společností vznikla loni téměř polovina v Praze, s odstupem následují Jihomoravský a Středočeský kraj. Podobně hlavní město a jižní Morava vedou pořadí podle počtu zaniklých firem. Nejrychleji přibývaly obchodní společnosti v Olomouckém kraji, kde na deset zaniklých připadalo více než 51 nových. Na opačném konci je Ústecký kraj, kde na deset zaniklých firem vzniklo jen 20 nových.

Z nových společností více než pětina působila v obchodě, další téměř pětina v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti. Desetina nových společností patřila do oboru nakládání s nemovitostmi. Ze zaniklých firem třetina pracovala v obchodě, pětina se věnovala realitám.

Oproti roku 2015 rostl počet nově zakládaných společností nejrychleji v ubytování a stravování, kde byl loni přírůstek 44 procent. Naopak ve stavebnictví, dopravě a skladování a také realitním byznysu bylo loni založeno méně firem než v roce 2015.

bitcoin školení listopad 24


Přečtěte si o problému českého byznysu:

Problém pro český byznys: podnikatelé se stávají závislými na evropských dotacích

Výroba zámků ve firmě Tokoz


  • Našli jste v článku chybu?