Evropský trh fúzí a akvizic (M&A) byl opět o něco aktivnější. Počet transakcí ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostl na celkových 3040, což oproti druhému kvartálu znamená nárůst o sedm procent. Současně se zvýšila i souhrnná hodnota obchodů za posledních 12 měsíců, která narostla z původních 576 na 638 miliard dolarů (přes 16,2 bilionu korun). Vyplývá to z informací zveřejněných společností Deloitte.
Dle jejích odborníků aktuální investiční aktivita naznačuje rostoucí důvěru, a to jak ze strany firem, tak investorů. „Přestože přetrvává určitá nejistota zejména v souvislosti s pokračujícími geopolitickými konflikty a dopady prezidentských voleb v USA, vnímám určitý optimismus,“ uvádí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte Jan Vomáčka.
Dobrá nálada je dle něj způsobena třeba očekáváním dalšího snižování úrokových sazeb a zlepšující ho se oceňování, což jsou pozitivní ukazatele pro podniky a investory, kteří v nadcházejících měsících budou hledat příležitosti na trhu fúzí a akvizic.
V Česku skoro tři desítky obchodů
Pokud jde o transakce v rámci České republiky, ve třetím čtvrtletí se jich dle Capital IQ uskutečnilo na sedmadvacet. Nejvýraznější z nich byla bezesporu akvizice 100procentního podílu ve společnosti Nordic Telecom Holding, jež poskytuje pevné a bezdrátové připojení k internetu. Tu koupila firma O2 Czech Republic. Dále stojí za zmínku také prodej energeticko-strojírenské společnosti Tedom vlastněné skupinou Jet Investment miliardáře Igora Fajta, jejímž novým majitelem se stal japonský průmyslový holding Yanmar Group.
Co se dalších menších až středně velkých transakcí týče, opomenout nelze například zisk většinového podílu tuzemského Genesis Growth Equity Fund I ve společnosti Predvyber.cz, která poskytuje specializované služby na trhu personálního poradenství. V neposlední řadě pak nakupovala i investiční skupina Rockaway Capital. Ta své portfolio rozšířila o knižního velkoobchodníka Pemic Books, zatímco firmu Top Power zabývající se výrobou, instalací, testováním a montáží elektroniky pro změnu akvírovala česká společnost AMiT.
Ke konci roku transakcí možná ubyde
Jaký vývoj čeká segment M&A během čtvrtletí čtvrtého? V evropském měřítku by dle Vomáčky mohlo dojít k mírnému poklesu počtu oznámených transakcí. Na druhou stranu však podotýká, že díky rekordním finančním rezervám jsou private equity firmy připraveny i na velké strategické akvizice: „Optimismus na trhu roste a letošní počet větších transakcí ukazuje na obnovený zájem mezi investory.“
Dle jeho kolegy Miroslava Linharta zůstává otázkou, kolik firem se rozhodlo plánované transakce pozdržet právě v souvislosti s nedávnými americkými volbami. Tak či tak ale očekává, že jejich hnací sílou „bude nadále probíhající digitalizace, kterou nyní urychluje pokrok v oblasti umělé inteligence, stejně jako iniciativy v oblasti ESG, snahy o dekarbonizaci a širší energetická transformace“.
Jenže i když se v Deloitte dívají na další vývoj evropského trhu fúzí a akvizic s relativním optimismem, faktem je, že minimálně na trhu českém současnou investiční aktivitu stále negativně ovlivňují třeba zmíněné vysoké úrokové sazby, které ČNB začala snižovat teprve koncem loňského roku. Ještě větší dopad na ekonomiku země, a tedy potažmo i M&A, má každopádně zahraniční poptávka. Ta nadále zůstává relativně slabá i kvůli problémům Německa, kde tamní vláda zhoršila vyhlídky týkající se letošního hospodářského vývoje – namísto dřívějšího mírného růstu nyní očekává pokles HDP o 0,2 procenta.
Navíc nutno podotknout, že ani oživení české ekonomiky nepostupuje nijak závratným tempem, naopak je zatím pouze mírné. Konkrétně ve druhém kvartálu vzrostlo HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletním o 0,3 procenta, ačkoliv meziroční rozdíl byl dvojnásobný. A v obdobném duchu si zdejší hospodářství vedlo i během léta, kdy od července do září podle dat Českého statistického úřadu mezikvartálně rostlo 0,4procentním tempem, zatímco meziročně si polepšilo o 1,3 procenta.