Podle nejnovějšího průzkumu pracovního portálu Jobs.cz se nejnižší průměrné nástupní platy dotýkají výhradně nekvalifikovaných profesí. Při meziročním srovnání se nástupní mzdy nejvíce zvýšily softwarovým architektům a to o 12 procent.
Foto: Profimedia
Ti si přijdou v průměru na 52 557 korun. Naopak ve třetině profesí nástupní mzda za poslední rok klesla.
Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí letošního roku se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 procenta. Právě o tolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech kopíruje nárůst meziroční vývoj mezd a u dalších osmi profesí rostly nástupní mzdy pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.
„V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.“
Mimo již zmiňované pozice SW architekt, která dosahuje 216 procent průměrné mzdy je nejlépe placenou nástupní pozicí Business Development Manager s průměrným příjmem 51 548 korun. Tato pozice si ovšem oproti loňsku pohoršila a přišla tudíž o první příčku. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639, 17 268 a 19 157 korun. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.
Relativní meziroční srovnání vývoje nástupních mezd naopak rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst zaznamenali SW architekti - 12 procent, následovaní dělníky - 8 procent a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, ti všichni mohou získat v průměru o 7 procent vyšší nástupní mzdu než vloni. Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovním specialistům nástupní mzdu klesla o 8 procent na v průměru 32 824 korun. I na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 procent na 29 587 korun a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 procent nižším než vloni.
V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti. Těm se nástupní mzda proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru IT. V případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 korun a u programátorů o 2 790 korun.