Menu Zavřít

V Jižní Koreji budou domy brzy plavat na moři. První prototyp plovoucího a zcela soběstačného města má vyrůst do roku 2025

14. 12. 2021
Autor: Oceanix
  • Jihokorejský Pusan dal zelenou plánům na vybudování ambiciózního projektu oceánské osady. V ,plovoucím městě‘, které se skládá z řady vzájemně propojených plošin, by mohlo najít domov 10 tisíc lidí

  • Pobřežním oblastem také nabídne řešení hrozby, jakou představuje stoupající hladina moře. Práce na první čtvrti by měly začít příští rok a skončit nejpozději za další tři

  • Město má být soběstačné a především udržitelné. Lidé si v něm budou moci vyrábět vlastní potraviny a energii


Projekt Oceanix, na němž spolupracuje mezinárodní tým designerů, architektů a inženýrů, představil plány na ,protipovodňové‘ město v roce 2019. Od té doby organizátoři hledají místo, kde by postavili zkušební prototypy. Minulý měsíc skupina podepsala dohodu s Pusanem a institucí UN-Habitat (agentura OSN pro rozvoj měst) o umístění první z plovoucích čtvrtí u jihokorejského pobřeží.

Navrhované platformy, které budou prefabrikovány v továrnách a poté dovezeny na místo, by měly stoupat a klesat spolu s hladinou moře. Každá z těchto pětihektarových čtvrtí je navržena pro tři stovky lidí žijících v budovách vysokých až sedm pater. Počítá se s tím, že by mohly být uspořádány do větších sítí, jež budou propojeny chodníky a cyklostezkami. Tyto celky se pak dle dánské architektonické kanceláře Bjarke Ingels Group (BIG), která projekt vede, dají seskupit okolo centrálního přístavu a vytvořit větší vesnice pro 1 650 lidí.

Ani tím to však celé nekončí. Zmíněné vesnice by se totiž teoreticky mohly spojit v ještě širší ,metropoli‘ pro 10 tisíc lidí – nazvanou Oceanix City. Město by obsahovalo všechny služby, na které jsou dnes zvyklí - od restaurací a pracovních prostor až po městské farmy a zařízení pro volný čas.

Zvedající se hladina brzy pohltí slavnou pláž

Jižní pobřeží země, na kterém se bezmála třiapůlmilionový Pusan nachází, je považováno za obzvláště zranitelné vůči dopadům stoupajícího moře. Organizace Greenpeace Korea loni varovala, že slavná městská pláž Haeundae by mohla do roku 2030 úplně zmizet.

Už nyní jsou dopady zvedání hladiny jasně vidět. Podle studie zveřejněné v časopisu Sustainability Pusan zažil během uplynulé dekády větší povodňové škody než jakékoliv jiné místo v Jižní Koreji. Navrhovaná osada má být soběstačná. Její obyvatelé si budou moci vyrábět vlastní potraviny a energii v uzavřených systémech s nulovým odpadem. V sousedství budou navrženy společné farmy, akvaponická zařízení na pěstování potravin a kompostové zahrady, zatímco v okolních vodách by mohly být umístěny farmy na mořské plody.

V Číně vznikají „houbová“ města. Díky použití přírodních technik lépe zadržují i odvádějí vodu, a předcházejí tak povodním
Přečtěte si také:

V Číně vznikají „houbová“ města. Díky použití přírodních technik lépe zadržují i odvádějí vodu, a předcházejí tak povodním

Na neobydlených plošinách by mezitím mohly plavat větrné turbíny a solární panely, případně se o nich uvažuje jako o plochách, kde by se pěstoval bambus pro stavbu nových budov. Navrhovaný urbanistický plán společnosti BIG počítá také s produkcí sladké vody, a to prostřednictvím čističek a systémů pro sběr a uchovávání dešťovky. Rovněž dopravu už stihli architekti pořešit. Sázejí na flotily elektrických vozidel – od vodních taxíků až po trajekty poháněné solární energií.

O technologii má údajně zájem 10 dalších zemí

Spoluzakladatelka společnosti Oceanix Itai Madamombe pro CNN uvedla, že první prototypová čtvrť v Pusanu bude dokončena do roku 2025. Dále sdělila, že projekt v současné době jedná o nasazení této technologie s deseti dalšími vládami. Starosta Pusanu Park Heong-joon ve svém prohlášení dohodu uvítal a uvedl: „Vzhledem ke změnám, kterým čelí pobřežní města, potřebujeme novou vizi, díky které bude možné, aby lidé, příroda a technologie existovali společně."

bitcoin_skoleni

Ředitelka UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif mezitím označila Pusan za ideální lokaci pro vyzkoušení prototypu udržitelného plovoucího města. „Místo toho, abychom s vodou bojovali, naučme se s ní žít v harmonii,“ dodává.

  • Našli jste v článku chybu?