Dva hlavní protagonisté konfliktu v Libyi, generál Chalífa Haftar a premiér Faíz Sarrádž, začnou spolupracovat na vyvedení země z krize. Podle agentury AFP to vyplývá z jejich prohlášení navazujících na úterní schůzku. Za Haftarem stojí kabinet na východě Libye, který až dosud neuznával Sarrádžovu vládu v Tripolisu podporovanou OSN. V Libyi by tak mohlo skončit dvouvládí, které přispívá k nestabilitě země, odkud vyplouvá většina afrických migrantů do Evropy.
Haftar a Sarrádž spolu v úterý jednali v Abú Zabí, poprvé od začátku loňského roku. V metropoli Spojených arabských emirátů se dohodli na spolupráci v boji proti terorismu a ukončení „utrpení Libyjců“. Konkrétní kroky ale zatím nikdo neoznámil, podle AFP oba politiky stále rozděluje otázka vytvoření společné armády.
Sarrádž bez dalších podrobností uvedl, že se s Haftarem shodl na „realizaci strategie k vytvoření jednotné libyjské armády pod civilní kontrolou“.
Z Haftarova tábora zaznělo, že jednání zdůraznila nutnost „dovolit armádě (loajální Haftarovi) plně hrát svou úlohu v boji proti terorismu“. Haftar velí samozvané Libyjské národní armádě, s níž v březnu vyhnal islamisty ze dvou významných východolibyjských ropných přístavů As-Sidr a Rás Lanúf. V minulosti byl ale generál, jenž má podporu Egypta a Spojených arabských emirátů, obviňován ze snahy nastolit v zemi vojenskou diktaturu.
Libye je v chaotickém stavu i šest let po skončení občanské války. Kromě Haftarovy a Sarrádžovy vlády se o moc přetahuje řada uskupení a bojůvek včetně organizace Islámský stát (IS). Nestabilitě předcházela dlouhá vláda autokratického vůdce Muammara Kaddáfího, kterého v roce 2011 svrhlo povstání podpořené nálety koalice západních zemí.
Libye je součástí ropného kartelu. O OPEC čtěte více: