Česká republika v podpoře konkurenčního prostředí v informačních technologiích zaostává za svými staršími kolegy v Unii.
V celosvětovém žebříčku agentury Economist Intelligence Unit se Česko podruhé za sebou umístilo na 29. místě z 66 sledovaných zemí. Ze států původní evropské patnáctky hůře dopadlo pouze Řecko. Mezi 14 státy východní Evropy se Česko umístilo na čtvrté příčce za Estonskem, Slovinskem a Maďarskem. Na pátém místě je Slovensko.
V hodnocení obchodního prostředí se Česko v celosvětovém indexu propadlo o čtyři stupně na 32. pozici a v hodnocení právního prostředí IT odvětví kleslo o dvě příčky na 30. pozici. Obchodní a právní prostředí spolu s podporou rozvoje IT odvětví přitom patří k nejlépe hodnoceným oblastem. Zlepšení naopak podle studie vyžadují podmínky pro výzkum a vývoj a IT infrastruktura.
Na utváření stabilního prostředí v sektoru IT se podílí šest faktorů: široká základna pracovní síly s potřebnými dovednostmi, atmosféra podporující rozvoj inovací, špičková technologická infrastruktura, důsledný právní systém, který chrání duševní vlastnictví (patentová a autorská práva), otevřené a konkurenční ekonomické prostředí a konečně vláda, která zajišťuje vhodnou rovnováhu mezi podporou technologií a podporou konkurenčního prostředí, v němž musí působit zákonitosti trhu.