H y p o t e č n í l i s t y
Hypoteční zástavní listy jsou na našem finančním trhu zatím spíše popelkou. Jestliže se ale naplní záměry Českomoravské hypoteční banky pustit na trh listy až za čtyři miliardy korun a mírnější plány některých dalších bank, budou si moci velcí i malí investoři v příštím roce doslova vybírat.
Až dosud byly emitovány a v zásadě rozprodány emise hypotečních zástavních listů za 4,9 miliardy korun. Přes řadu problémů, které jsou s tímto finančním nástrojem spojeny, jde přinejmenším teoreticky a zatím jednoznačně také prakticky o velmi atraktivní investiční možnost. Pro ilustraci stačí uvést, že kdo si koupil letos v červnu hypoteční zástavní list z třetí emise Českomoravské hypoteční banky, má na pět let zaručen roční nezdaněný výnos 12 procent. To se již nyní jeví jako investiční pohádka.
Slibné podhoubí
Podle informací České národní banky, která uděluje příslušné licence, působí v současné době na českém trhu sedm bank s povolením vydávat hypoteční zástavní listy. Jmenovitě jde o Českou spořitelnu (ČS), Českomoravskou hypoteční banku (ČMHB), Hypo-Bank CZ (HB), Vereinsbank CZ, Bank Austria Creditanstalt (BA Creditanstalt), Československou obchodní banku (ČSOB) a Komerční banku (KB). Z těchto ústavů zatím vydaly hypoteční listy pouze první čtyři, na budoucí emise se však chystají všechny.
Hypoteční zástavní listy jsou dluhopisy. Podle příslušného zákona musí být kryty pohledávkami z hypotečních úvěrů, případně náhradně do deseti procent jmenovité hodnoty emise přesně stanovenými bezpečnými finančními instrumenty (hotovostí, státními obligacemi apod.). Právě z tohoto důvodu se hypoteční listy považují v zásadě za bezpečný finanční nástroj.
Z uvedeného je zřejmé, že do vydávání hypotečních listů se mohou pouštět pouze banky, které již poskytly klientům nemalý objem hypotečních úvěrů. Odborníci považují za efektivní hranici pro emisi její celkovou hodnotu půl miliardy, ale ještě lépe jednu i více miliard korun. Do konce letošního září poskytlo sedm hypotečních bank 14 230 hypotečních úvěrů za celkem 27 miliard korun. Největší díl připadal na Českomoravskou hypoteční banku (8,7 mld. Kč), po níž následovaly Komerční banka (6,6), Česká spořitelna (5,6), Vereinsbank (3,3), Hypo-Bank (2,6 miliardy korun) a malý zbytek pak na ostatní banky.
Problematický leader
Průkopníkem a vůdcem na hypotečním trhu je Českomoravská hypoteční banka, která patří do skupiny Investiční a Poštovní banky. ČMBH zatím vydala tři emise hypotečních listů v celkové hodnotě 2,7 miliardy korun. Již delší dobu se v tomto ústavu připravuje další emise v hodnotě 3,5 až čtyři miliardy korun. Podrobnější informace však chybí. Podle mluvčího banky Františka Pavelky to letos už asi nebude. Z dřívějších informací vyplývá, že ČMHB uvažovala a také jednala o prodeji celé nové emise německým finančníkům, ale jak nám Pavelka řekl, nyní tento záměr už neplatí. Proč, o tom se lze jenom dohadovat. Určitým vodítkem ale může být vyjádření německých bankéřů z letošního jara, že jejich chuť nakupovat české hypoteční listy je v přímé úměře k reálnosti odhadnutých cen nemovitostí, k pevnosti měny a ke stabilitě na trhu nemovitostí.
Podle domácích kuloárových informací ČMHB navíc nemá dostatečnou důvěru trhu, protože o sobě poskytuje málo finančních informací. Dodejme, že tento ústav měl loni ztrátu 355 milionů korun a nedávno mu antimonopolní úřad nařídil upravit úvěrové smlouvy tak, aby klient měl obdobná práva jako banka.
Vítr fouká
České banky Hypo-Bank a Vereinsbank nyní fúzují, jak k tomu u jejich německých matek došlo už dříve. Spojení do nové HypoVereinsbank CZ (obdobně jako v Německu) by mělo být dokončeno do konce letošního roku. Z těchto důvodů také tyto banky nyní celkem logicky odmítají odpovědět, kdy vydají nové hypoteční listy. Jak nám řekl Michal Urban z marketingu Hypo-Bank CZ, tento ústav samostatně do dokončení fúze nic nevydá a o dalším postupu bude rozhodovat už nové vedení spolčené banky. Stejnou informaci jsme získali také ve Vereinsbank CZ. V minulosti vydaly obě banky hypoteční zástavní listy za celkovou sumu 1,7 miliardy korun.
Česká spořitelna má za sebou vydání první půlmiliardové tranše z letos ohlášené první emise v celkové výši jedné miliardy korun. Na druhé tranši se prý pracuje, ale její přesné datum se neví. Pracovníci ČS se netají tím, že pro další emisi hledají správce, protože dosavadní praxe, kdy spořitelna hypoteční zástavní listy nejen vydala, ale zároveň také rozprodala, vede k situaci, že klienti nemohou tyto listy spořitelně zpětně odprodat, protože podle platného zákona by tím listy zanikly.
Komerční banka zatím žádné hypoteční zástavní listy nevydala, ale podle svého mluvčího připravuje na první čtvrtletí roku 1999 emisi v objemu 1,5 miliardy korun. ČSOB podle vyjádření jejího pracovníka Miloslava Lišky začala poskytovat hypoteční úvěry až 1. září letošního roku a dosud jich schválila za asi sto milionů korun. Situace tak podle Lišky ještě k emisi nenazrála, ale pro příští rok podle jeho slov ČSOB s vydáním listů již počítá. BA Creditanstalt zatím také žádné hypoteční listy nevydala. Podle Olgy Přibylové z tohoto ústavu se však pro příští rok s emisí počítá.