S blížícím se podzimem opouštíme vinice Balatonu a posuneme se jižněji. Rostoucí podíl modrých odrůd, 2133 hektary viničních tratí a tři podoblasti. Tak se dá charakterizovat tato část maďarského vinařského území, která při novele v roce 1997 dostala název Tolna. Na jílovitých půdách, sprašových usazeninách nebo bohatých hnědozemích, se zde nejlépe zabydlely odrůdy Chardonnay, Olasz rizling, Pinot blanc, Zenit, Királyleányka nebo Kadarka – ty všechny zejména v podoblasti Tolna. Druhá zdejší část – Völgységi – je na tom podobně, jen se zde více prosazují ryzlinky a Sauvignon. Prostor zde mají také tradiční místní sorty - Mézes, Bianca, Zala gyöngye, Kurucvér a také Kövidinka. Konečně třetí suboblast Tolny, Tamás, skýtá dobré podmínky pro takové révy, jako jsou Rizlingszilváni, Zöld veltelini, Szürkebarát z bílých a Kékfrankos, Merlot, Pinot noir i Zweigelt z těch modrých. Stále častěji se na plochách objevují keře osvědčených odrůd, jako Cabernet Sauvignon, Chardonnay, a všech takzvaně módních. Tolna si velké vinařské jméno doposud nevydobyla, před reorganizací byla vína odtud známá jako produkty jiného regionu, do kterého dříve patřila – Szekszárd. Současná nabídka je přijímána opatrně. Z producentů stojí za zmínku Danubiana Borkereskedő és Termelő Bt., v jejich nabídce se zájmu těší Tolnai Chardonnay 2000 „Medaillon“. Eurobor Kft., kde se projevuje příznivý vliv hlavního vlastníka, italského sklepa Antinori, přináší na trh stále populárnější Mőscényi Talentum Cuvée ´97.
Jako klín vražený do Tolny, rozlohou asi stejně velká, věhlasu však daleko většího, se v sevření jejích subregionů tísní oblast Szeksárd. Réva, která na západě obrůstá drobné terénní vlny okolo stejnojmenného centra oblasti a východním okrajem se přimyká k Dunaji, se tam pěstuje už od časů před Kristem. Zařídily to římské legie. Později potvrdili význam oblasti Arpádovci, kteří zde podpořili další rozvoj vinohradnictví a vinařství. To se udrželo i během srbské a potom turecké epizody a nezničila je ani fyloxéra.
Dnes se na písčito-hlinitých půdách s vyšším obsahem vápna pěstují zejména odrůdy modré, hlavně Kadarka, Kékfrankos a oba cabernety. Z bílých jsou ve výměrách zastoupeny ryzlinky, Chardonnay a Tramín, vedle nich pak místní sorty Cserszegi fûszeres, Bíbor kadarka a také zřídka vídaná Lakhegyi mézes.
I když vinařství v oblasti svůj výraz zatím jen hledá, již dnes zde objevíme vína hranice území překračující. Ve sklepích Aliscavin Borászati RT je to excelentní Szekszárdi Bikavér ´97 barrique nebo stejně vydařená Reserve Barrique z téhož ročníku. V Szekszárdi MGRT, Liszt Pincészet se pro změnu chlubí žádaným Chateau Kajmád 2000. Ani Vesztergombi Pincsézet nechce zůstat stranou a vytáhl do boje se svým Csaba cuvée, zajímavým vínem nové generace.
Z nabídky dnes „přechutnáme“ hned dva vzorky. V obou případech jde o „Lindenblat“, po našem Lipovina, tedy o odrůdu Hárslevelű. První je z úrody roku ´99, připravená ve sklepích Egervin Borgazdaság, RT, deklarované jako polosladké. Jde o víno bledničkové, žlutavé barvy, v kytce lehce zastřené, bez mimořádného výrazu. Chuť, výraznější a obsáhlejší než vůně, sleduje stopu cukru, podloženou nepříliš výraznou, přesto patrnou kyselinou, která doušek oživuje. Středního těla a nepříliš dlouhého doznění bude toto víno vnímáno jako lehčí.
Ve druhém případě se jedná o víno ročníku 2000, nabízeného podnikem Szőlőskert RT. Nagyréde. Jde o sladké víno, které podtrhuje důvody, pro něž je využíváno i jako součást kupáží při přípravě tokajských. V barvě těžší předchozího, bohatší vůně a chuti obtěžkané cukernou notou. Celkově opulentnějšího výrazu a mocného rozmachu v konci. Snad by mu slušela o málo vyšší účast kyselinek v dozvuku.