EUROPOSLANEC JAN ZAHRADIL: Daňové reformy a sociální stát, to jsou nyní dvě hlavní témata pro podnikatelský lobbing na půdě Evropského parlamentu. Tvrdí to český europoslanec Jan Zahradil. Zájmy firem zde hájí především Sdružení malých a středních podniků, jehož se ODS stala nedávno členem.
EUROPOSLANEC JAN ZAHRADIL: Daňové reformy a sociální stát, to jsou nyní dvě hlavní témata pro podnikatelský lobbing na půdě Evropského parlamentu. Tvrdí to český europoslanec Jan Zahradil. Zájmy firem zde hájí především Sdružení malých a středních podniků, jehož se ODS stala nedávno členem. * Jaká jsou konkrétní témata, kterými se dnes sdružení SME zabývá? Hlavním motivem současných diskuzí jsou daňové reformy a revize současného pojetí sociálního státu. Nicméně v Unii existuje dost silný proud, který pod pláštíkem těchto pozitivních a nutných opatření chce pouze zavádět další a další byrokratická či restriktivní opatření. Ta jsou skryta do různých „bohulibých“ cílů, jako je ochrana životního prostředí, ochrana spotřebitele, ochrana zaměstnanců a podobně. * Dá se proti této politice nějak účinně bojovat?
I přes silný tlak určitých lobby se proti tomu bojovat dá. Evropský parlament například zamítl návrhy některých norem, přičemž jako odstrašující příklad bych uvedl již mediálně přetřásanou směrnici o ochraně pracovníků proti záření, která pocházela z dílny českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Jako nestravitelná se ukázala i směrnice o softwarových patentech, alespoň v té podobě, v jaké byla předložena Evropskému parlamentu. Nakonec i předseda Evropské komise Barosso v poslední době vyhlásil program určité mírné deregulace v mezích zákona. Oznámil, že zhruba šedesát směrnic, které se v ní tvořily, bude pozastaveno a nebude se pokračovat v přijímání. Tyto kroky jsou důsledkem měnící se situace a postojů v rámci Unie. Samozřejmě, že ke změně této atmosféry přispívá významnou rolí právě SME.
* Které připravované směrnice v současné době by mohly nejvíce ovlivnit podnikání?
Nyní se připravují dvě směrnice, nad nimiž se v Evropském parlamentu odehrává velká diskuze, a já doufám, že do ní právě podnikatelské kruhy zásadním způsobem zasáhnou. Jednou je směrnice o liberalizaci trhu se službami, která již byla smetena. Tam se ukazuje, že některé země skutečně nejsou ochotny přistoupit na uskutečnění jednotného evropského trhu. Druhou směrnicí je takzvaná REACH, tedy směrnice o nakládání a registraci chemických látek. Tady jsme například v úzkém kontaktu se Svazem chemického průmyslu ČR. Svaz by byl ochoten souhlasit s touto směrnicí v určité modifikované podobě, která nebude pro náš chemický průmysl likvidační. Zatím to ale vypadá, že pokud by byla tato směrnice přijata v současné navržené podobě, tak by její dopady byly v řádu miliard korun. Především malé a střední podniky by prakticky přestaly existovat, protože by se s takovým dopadem nevyrovnaly.
* Neprosazují firmy ze „staré patnáctky“ své zájmy i proti zájmům našich podnikatelů? Ačkoli to vypadá překvapivě, my máme osobní dobré zkušenosti s podnikatelskými svazy na celoevropské úrovni. Všechny tyto organizace jsou stoupenci deregulace a liberalizace, zvláště srovná-li se to s přístupem evropských úředníků nebo vlád v některých evropských státech, v nichž tyto svazy rovněž působí. Využíváme rozsáhlých akcí, které podnikatelské svazy, ať již jsou to již zmiňovaní chemici, softwarové firmy či zástupci automobilového průmyslu a mnozí jiní, pořádají v Bruselu na nejrůznějších úrovních. Daleko přínosnější než jednání s politiky je pro nás jednání právě s podnikatelským zastoupením. * Nedochází v evropských institucích ke střetům mezi zájmy velkých korporací a zájmy malého a středního podnikání?
Určitě k těmto střetům dochází. Projevilo se to například při projednávání již zmíněné směrnice o softwarových patentech či o liberalizaci náhradních dílů k automobilům. Teď je právě takovým módním tématem ochrana duševního vlastnictví, na niž se odvolávají velcí výrobci softwaru. Snažíme se k tomu přistupovat pragmatickým způsobem. Duševní vlastnictví je také produkt, ať již jde o automobilovou karoserii anebo software, na druhou stranu ochrana musí být v rozumné míře, aby nevedla ve svých důsledcích k zablokování trhu.
SDRUŽENÍ SME
Sdružení malých a středních podniků (Small and Medium Enterprises) je organizace v rámci Evropské unie. Hájí zájmy malých a středních podnikatelů v unijních orgánech, především v Evropské komisi a Evropském parlamentu, kde lobbuje za jejich zájmy.