Historicky první offshore větrná farma ve Spojených státech vstoupila do ostrého provozu. USA se tak dočkaly téměř třicet let poté, co první taková farma začala vyrábět energii v evropských vodách.
Společnost Deepwater Wind v pondělí oznámila, že větrná farma na východním pobřeží USA dokončila přípravy a testování a zahájila komerční provoz. Park poblíž ostrova Block Island ve státě Rhode Island sestává z pěti turbín o celkovém výkonu 30 megawattů (1,5 procenta Temelína). Stál kolem 300 milionů dolarů (7,65 miliardy korun) a vyrobená elektřina má vystačit až pro 17 tisíc domácností.
Zatímco ve Spojených státech se jedná o první offshore větrný park, v Evropě jich je podle organizace WindEurope v provozu 82 v jedenácti různých zemích (ke konci června). Jejich souhrnná kapacita přesahuje 11,5 gigawattu. Jen v prvním letošním pololetí se zapojilo do sítě 114 nových turbín ve čtyřech farmách. Třináct dalších parků je ve výstavbě.
Podle některých expertů by první offshore větrná farma mohla pozvednout zelenou energetiku v USA, zvláště na východním pobřeží od Massachusetts po Severní Karolinu. „Jsme si jistější než kdy dříve, že tohle je teprve začátek nového odvětví obnovitelných zdrojů, které dá práci tisícům Američanů a dodá energii oblastem na východním pobřeží v příštích desetiletích,“ prohlásil šéf Deepwater Wind Jeffrey Grybowski.
Slyšet jsou ale i zdrženlivější názory. Výstavbě parku totiž předcházely roky schvalování a příprav a ne každý farmu vítá. Například mnozí z tisícovky obyvatel Block Islandu ji považuje za zbytečnou, píše server Gizmodo. Podobný odpor z řad místních obyvatel je i na dalších místech, kde se plánují další větrné parky.
Odpůrci mohou mít silného spojence v podobě zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Ten dříve offshore větrné parky ve Skotsku označil za „ošklivé“ a „katastrofou pro Skotsko“. Zároveň je příznivcem konvenčních zdrojů energie a chystá reorganizaci energetické politiky USA. Během volební kampaně Trump prohlásil, že zruší vládní regulace a vypoví celosvětovou klimatickou dohodu z Paříže. Za ministra energetiky si Trump vybral Ricka Perryho, rovněž fanouška konvenčních zdrojů a odpůrce teorie globálního oteplování.