Meziměsíční inflace ve Spojených státech v září dosáhla nejvyšší úrovně za osm měsíců, výpadky v rafineriích způsobené hurikánem Harvey totiž výrazně zdražily benzin. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce, podle kterých se spotřebitelské ceny v září zvýšily o 0,5 procenta po srpnovém nárůstu o 0,4 procenta.
Meziměsíční inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od letošního ledna. V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 2,2 procenta po srpnovém nárůstu o 1,9 procenta.
Inflace ale mírně zaostala za očekáváním analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali meziměsíční růst cen o 0,6 procenta, zatímco meziroční nárůst odhadovali na 2,3 procenta.
Ceny benzinu se proti srpnu zvýšily o 13,1 procenta a na celkovém růstu indexu spotřebitelských cen se podíly třemi čtvrtinami. Meziměsíční tempo růstu cen benzinu se více než zdvojnásobilo ze srpnových 6,3 procenta a bylo nejprudší od poloviny roku 2009.
Připomeňte si rozsah škod, které živel napáchal:
Bez zahrnutí kolísavých cen energií a potravin se spotřebitelské ceny v září meziměsíčně zvýšily pouze o 0,1 procenta. Slabý základní cenový tlak by mohl znepokojit americkou centrální banku (Fed), která zvažuje, kdy přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že mezi představiteli centrální banky panují rozpory v názorech na další vývoj inflace a zvyšování úrokových sazeb. Část představitelů se domnívá, že mzdové tlaky spojené s nízkou nezaměstnaností by mohly vést k rychlému oživení růstu cen a že je ještě letos potřeba dál zvýšit úroky. Jiná skupina však zastává názor, že vzhledem k současné nízké inflaci není třeba se zvyšováním úroků spěchat. Většina ekonomů předpokládá, že Fed sazby zvýší v prosinci.
Tržby maloobchodu rostly nejrychleji za dva a půl roku
Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v září zvýšily o 1,6 procenta, což byl nejvýraznější růst za dva a půl roku. Přispěla k němu obnova míst zničených hurikány Harvey a Irma, která zvýšila poptávku po stavebních materiálech a motorových vozidlech. Zvýšily se i příjmy čerpacích stanic, neboť hurikány přerušily produkci rafinerií v oblasti Mexického zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
V srpnu maloobchodní tržby naopak o 0,1 procenta klesly. Meziročně se tržby maloobchodu v září zvýšily o 4,4 procenta.
Tržby z prodeje stavebních materiálů a zahradnických potřeb se zvýšily o 2,1 procenta. Příjmy prodejců aut stouply o 3,6 procenta, nejvíce od března 2015. K růstu zřejmě přispělo i to, že obyvatelé míst zasažených povodněmi kupovali nová auta. V srpnu příjmy prodejců aut naopak o 2,1 procenta klesly. Příjmy čerpacích stanic vzrostly o 5,8 procenta, což byl nejvyšší nárůst od února 2013.
Ne všem se však v září dařilo. Klesly příjmy obchodů s nábytkem, elektronikou a domácími spotřebiči, a také příjmy prodejců sportovního zboží.
Bez zahrnutí prodeje aut, benzinu, stavebních materiálů a potravinářských služeb maloobchodní tržby stouply o 0,4 procenta. V srpnu zůstaly beze změny. Tyto takzvané jádrové tržby se nejvíce shodují s ukazatelem spotřebitelských výdajů, který je součástí výpočtu hrubého domácího produktu (HDP). Zotavení jádrových tržeb naznačuje, že dopad hurikánů na ekonomiku bude pravděpodobně mírný.
Ekonomové odhadují, že bouře by mohly snížit růst HDP ve třetím čtvrtletí o šest desetin procentního bodu. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl o 3,1 procenta.
Přečtěte si také: