Menu Zavřít

V Ústeckém kraji dál povládnou komunisté. Vítězné ANO končí v opozici

7. 11. 2016
Autor: čtk

Komunisté uzavřou v Ústeckém kraji koalici s ČSSD a SPD-SPO. Dnes o tom rozhodl krajský výbor strany, řekl jeho předseda a hejtman Oldřich Bubeníček, který by měl zůstat hejtmanem i v dalších čtyřech letech. Vítěz krajských voleb, hnutí ANO, skončí v opozici. Koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Komunistické straně, která v posledních čtyřech letech v Ústeckém kraji vládne, nabídlo povolební spolupráci jak hnutí ANO, tak sociální demokraté společně s koalicí SPD-SPO. Krajský výbor strany dal přednost trojkoalici, která bude mít křehkou většinu. „Jednak to byla (Od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO,“ řekl Bubeníček.

KSČM by v jedenáctičlenné radě měla mít šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD - SPO jednoho. Kandidátem na hejtmana je Bubeníček. Místo statutárního zástupce by měla získat ČSSD. Mohl jím být dosavadní radní pro sociální věci Martin Klika.

Hnutí ANO dalo podle krajského předsedy Jana Richtera komunistům ještě na poslední chvíli stejnou nabídku jako ostatní dvě strany, tedy šest míst v krajské radě s tím, že ANO by si nechalo pět míst. „Na tak velký ústupek jsme šli z toho důvodu, neboť jsme si chtěli ověřit to, zda ta pouta jsou tak pevná, nebo tak křehká, že se to může přehoupnout na naši stranu,“ řekl Richter.

Hnutí ANO uzavření trojkoalice nepřekvapilo. „Byli jsme do této pozice pasováni záhy. Věděl jsem, že se řítíme do opozice. Nemám s tím problém. Naopak, oni budou muset vysvětlovat a je to stáhne ke dnu. Nás ne,“ dodal Richter. Vítěz voleb podle něj navrhne na ustavujícím zastupitelstvu i svého kandidáta na hejtmana.

Podívejte se na výsledky krajských voleb:

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj

Výsledky krajských voleb 2016

KSČM, ČSSD a koalice SPD-SPO začnou ihned chystat koaliční smlouvu. „Byl bych velice rád, abychom ji měli připravenou do příštího pondělí, abychom ji mohli schválit tak, jak ji musí schválit kolegové na svých orgánech, tak i my ji musíme schválit na svém krajském výboru,“ dodal Bubeníček.

bitcoin školení listopad 24

Ustavující zasedání zastupitelstva by podle Bubeníčka mohlo být 21. listopadu. Kraj to chce stihnout ještě před návštěvou prezidenta Miloše Zemana, který do Ústeckého kraje zamíří 23. listopadu. „Myslím, že by bylo dobré, aby byli pozváni zastupitelé, kteří jsou nejen zvoleni, ale mají také složený slib,“ doplnil Bubeníček.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů bude mít trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Ústeckému kraji dosud vládli komunisté s ČSSD.


Kdo ovládl kraje? Podívejte se, jak po volbách vznikají koalice:

Karlovarský kraj povede koalice pěti stran v čele s ANO

Zimola se potřetí stal hejtmanem na jihu Čech

„Fenomén“ lidovců Čunek byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje

Hejtmanem Vysočiny se stal již potřetí za sebou Jiří Běhounek

Koalice na jihu Moravy podepsána. Haška v čele kraje zřejmě nahradí Šimek

Královéhradecká koalice oficiálně potvrzena. ANO zůstalo mimo

První kraj má vedení. Hejtmanem v Pardubicích zůstává Netolický

Koalice v Libereckém kraji má pohodlnou většinu, hejtmanem zůstává Půta

Středočeskou hejtmankou bude Jermanová. Pomohla jí nejednotná TOP 09


  • Našli jste v článku chybu?