Menu Zavřít

V zemích patnáctky se onemocnět většinou nevyplatí

20. 1. 2015
Autor: Euro.cz

NEMOCENSKÁ V EU Češi patří v EU mezi špičku v počtu "promaroděných" dní. Náklady na nemocenskou každý rok rostou. Jaká pravidla platí při vyplácení nemocenské v zemích Unie? V České republice, stejně jako v Irsku a v Portugalsku, neposkytují zaměstnavatelé zaměstnancům během nemoci mzdu ani nemocenskou.

NEMOCENSKÁ V EU

Češi patří v EU mezi špičku v počtu „promaroděných“ dní. Náklady na nemocenskou každý rok rostou. Jaká pravidla platí při vyplácení nemocenské v zemích Unie?

V České republice, stejně jako v Irsku a v Portugalsku, neposkytují zaměstnavatelé zaměstnancům během nemoci mzdu ani nemocenskou. Lidé výplaty nemocenských dávek často zneužívají. Když zaměstnavatel nemá pro zaměstnance práci, tak je jednoduše pošle marodit. V současnosti se v České republice plánuje zapojení zaměstnavatelů na vyplácení nemocenských dávek. Zaměstnavatelé v ostatních v členských zemích Evropské unie zpravidla v době pracovní neschopnosti po vymezenou dobu platí zaměstnanci mzdu či doplatek do výše plné mzdy nebo její části. V Dánsku a Španělsku zaměstnavatelé dokonce vyplácejí a poskytují celé nemocenské dávky. Délka výplaty mzdy nebo nemocenského zaměstnavatelem se pohybuje od několika dní až po rok (například Německo šest týdnů, Rakousko 6-12 týdnů, Nizozemí dokonce celý rok). V Řecku a Švédsku pobírají zaměstnanci rozdíl mezi nemocenským a mzdou od zaměstnavatele.

PAUŠÁLNÍ SAZBA NEBO DLE VÝŠE VÝDĚLKU

Členské země Evropské patnáctky můžeme dle přístupu výpočtu nemocenské dávky rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří země, kde je výše nemocenské stanovena v paušální výši (Irsko, Řecko a V elká Británie). Druhou skupinu tvoří země, kde je nemocenská závislá na příjmu před onemocněním. V Irsku, Řecku a V elké Británii lidé s vyšším příjmem téměř vůbec nejsou nemocní, a když, tak po dobu nemoci čerpají dovolenou. Důvod tohoto stavu je jasný: Výše nemocenské je pro tyto občany natolik nízká, že si jednoduše nemohou dovolit marodit s lehčími druhy nemoci (musejí splácet hypotéku, pojištění, školné apod.).

bitcoin_skoleni

NEJVYŠŠÍ NEMOCENSKÁ JE V DÁNSKU

Je zajímavé, že v Dánsku zaměstnanec pobírá 100 % výše platu při nemoci, a přesto vykazují Dánové jednu z nejnižších nemocností v Evropě. Totéž platí o Švédech, kteří v době nemoci čerpají nemocenskou ve výši 80 % průměrného platu před nemocí. Tlak na nízkou nemocnost zaměstnanců je v členských zemích Evropské unie způsoben i tím, že během nemoci se na nemocenské podílí i zaměstnavatel, který nemá žádný zájem na tom, aby platil část nemocenské a ještě k tomu musel za nemocného zaměstnance zajistit náhradu či přesčasy ostatních pracovníků. n

  • Našli jste v článku chybu?