Menu Zavřít

Václav Klaus se mýlí. Ale je potřeba říci proč

4. 10. 2013
Autor: Mladá fronta E15

Proč se všichni tak zlobí na bývalého prezidenta Václava Klause? Že otevřeně vyzval k vystoupení z Evropské unie? Vždyť celé své politické já vystavěl v posledních letech právě na proklínání bruselských byrokratů. Nicméně je pravda, že Klaus poprvé naplno prohlásil, že Česko by z EU mělo vystoupit.

Porušil tím svou dosavadní pozici chytré horákyně: EU je sice fuj, ale jiná alternativa není. Takto dokonce mluvil ještě po konci svého prezidentského mandátu, kdy se už nemusel cítit svázán protokolárními povinnostmi. V březnu v USA prohlašoval, že pro evropskou zemi typu České republiky je EU bez alternativy: „Osobně jsem se bál vstupu do EU, ale neměli jsme žádnou jinou možnost, pokud jsme chtěli být normální evropská země se všemi plusy a minusy.“ A nyní to najednou jde. Že by kvůli propagaci nové knihy?

Plán B máte znát vy, paní Němcová

Ještě horší, než Klausovo prozření, je ale odpověď prounijní politické scény. Prezident Miloš Zeman hájí EU, protože existuje prý jakási evropská kultura. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek zase vzpomíná na časy dávno minulé, když argumentuje importovanými pracovními místy. Ani místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek neargumentuje, jen je „přesvědčen“, že uvnitř nám bude lépe. A jako vždy bezelstně upřímná je Miroslava Němcová z ODS: „Jestliže Václav Klaus řekne, že máme z Evropské unie vystoupit, a neřekne plán 'B', tedy co se s námi bude dít dál, tak je to málo.“

Ne, takto nemůže odpovídat někdo, kdo chce být premiérem členského státu EU, paní Němcová. Nelze přeci pořád Klausovi říkat, že nemá plán B. Klaus chytře nikdy žádný konkrétní plán B neměl a mít nebude. Je to na vás, abyste občany přesvědčili, že jakýkoliv Klausův plán B by byl špatný a nevýhodný.

Hodně drahá suverenita

Z EU nelze vystoupit do vzduchoprázdna. Tolik adorovaná suverenita Klause a Jany Bobošíkové by se totiž náramně prodražila. Přestože v minulých dekádách se díky jednání Všeobecné dohody o clech a obchodu a později Světové obchodní organizace celosvětově rapidně snížily celní a tarifní bariéry, být sám uprostřed EU by nás vyšlo pěkně draho. Konkrétní dopady na jednotlivá cla v Česku nikdo nespočítal, ale je možné jako příklad uvést propočty časopisu Economist k případnému vystoupení Británie z EU. Potraviny a textil by to prakticky zlikvidovalo. K mléčným výrobkům by se přiráželo průměrně 55 procent ceny, někdy i 200 procent. Tarify na oblečení by košile prodražily o průměrných 12 procent.

Souhlasíte s Václavem Klausem, že Česko by mělo vystoupit z EU?

A jak by to bylo v Česku? Ještě by od nás Němci odebírali strojírenské výrobky, kdyby se k nim musela připočíst „přirážka za suverenitu“? Kdy by v Mladé Boleslavi domontovali poslední škodovku pro zahraniční trhy? A jak dlouho bychom šetřili na nákup polských potravin, kterými tak opovrhujeme?

Ano, Klaus se, jak známo, detaily nikdy nezabývá. Důležité je vystoupit. Ti chytřejší euroskeptici alespoň nabízejí kam. Svobodní Petra Macha propagují jako dostatečné členství v Evropském hospodářském prostoru (EEA). Jenže Norsko, Island či Lichtenštejnsko jsou úzce navázané na EU, protože chtějí na jednotný trh. Slyšeli jste o norských fondech? Nejste náhodou jejich příjemci? To je od bohatých Norů v podstatě všimné za to, že je EU pouští na svůj trh.

Tak dobrá. Žádní Norové. Buďme jako hrdí a bohatí Švýcaři. Ti jsou jen v Evropském sdružení volného obchodu (EFTA). Jenže to je ještě horší. Švýcaři si přístup na unijní trh obtížně sjednávají bilaterálními dohodami. A samozřejmě každou šílenost z Bruselu do dohod pravidelně promítají.

Ne, v současné Evropě nelze po vystoupení z EU udržet ceny a konkurenceschopnost v malé otevřené ekonomice svázané s unijními trhy na dosavadní úrovni.

Tak špatně nám z EU ještě nebylo

Klausovo otevřené odmítnutí EU i přes svou zjevnou nesmyslnost je ale důležité. Ukazuje, kam až došel vztah Čechů k EU. Přitom i kdyby obyčejnému Čechovi, který má na práci důležitější věcí než všechno to politikaření kolem EU, byli ukradené všechny WTO, EEA a EFTA dohromady, selský rozum přeci říká: Dotují nás? Dotují! Tak proč se toho vzdávat. Česká republika v končícím programovém období dostala přiklepnutou čtvrtou nejvyšší sumu z kohezních fondů. A i v dalším období nás budou dotovat Němci, Nizozemci či Rakušané. Tak proč se vzdávat nadité prkenice?

Klaus ale nejspíš správně odhalil, že nyní už emoce nahradily racionalitu a proti EU lze sčítat ty nejhorší lapsy: Rozkrádání a amatérismus ve správě eurofondů je tak obludný, že se Češi raději o tuto pobídku korupce dobrovolně připraví. Zároveň Brusel tlačí tak úporně na federalizaci všeho od společného ručení bankovních vkladů po unijního prokurátora, že i zcela apatický Čech začíná pociťovat jisté ohrožení země.

A posledním problémem jsou samozřejmě čeští politici. Je tomu přesně deset let, kdy se Klaus rozhodl, že boj proti EU bude jeho královským privilegiem na Pražském hradě. A ani jeden reálně uvažující prounijní politik mu dosud nedokázal odpovědět, proč cesta z EU je nejen špatná, ale především i pro Česko nevýhodná. A reakce politiků po posledním Klausově vystoupení proti EU bohužel jen potvrzují, že se na tom nic nezměnilo.


Čtěte více:

Klaus podporuje Zemana: Naše zemička se nesmí rozplynout v Evropě

Klaus: Útoky na Havla? Říkám pravdu, nemám se za co stydět

Klaus: Pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí

bitcoin_skoleni

Česko by mělo opustit EU, navrhuje Klaus v nové knize

Klaus pomáhá před volbami Zemanovi, tvrdí Kalousek

  • Našli jste v článku chybu?