Menu Zavřít

Vakuum končí. Členové statutárních orgánů budou moci mít pracovní smlouvu

27. 6. 2011
Autor: profit

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že tento týden předloží vládě novelu obchodního zákoníku, která řeší problém souběhu funkcí statutárního orgánu a pracovního poměru v obchodní společnosti nebo družstvu.

Vakuum končí. Členové statutárních orgánů budou moci mít pracovní smlouvu

Foto: Profimedia.cz

 Novela stanoví, že členové statutárních orgánů mohou vykonávat činnosti spadající do obchodního vedení společnosti i v zaměstnaneckém poměru.

Hospodářská komora ČR v únoru upozornila na negativní dopady na podnikatelský sektor a narušení právní jistoty, které tato judikatura způsobila. Komora tehdy zároveň vyzvala státní orgány k urychlenému řešení celého problému a iniciovala tak potřebné změny. 

Je dobře, že Ministerstvo spravedlnosti vyslyšelo apely Hospodářské komory ČR, na vzniklou situaci pružně zareagovalo a připravilo řešení této dosavadní nepříjemné situace. Vyzýváme vládu a zákonodárce, aby projednávání této legislativní změny co nejvíce urychlili, aby byla co nejdříve transparentně odstraněna právní nejistota, ve které se po rozhodnutí soudu ocitlo mnoho firem. Judikatura nejvyšších soudů totiž byla v rozporu s dosavadní podnikatelskou praxí a povědomím představitelů většiny firem v ČR. Nevidím důvod, proč zakazovat podnikatelům jeden z možných způsobů úpravy vnitřních vztahů ve firmách. Legislativa by podle mého názoru měla vytvářet prostor pro svobodu podnikání, pokud nepoškozuje druhé,“ zdůrazňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. 

bitcoin_skoleni

Podle navrhované novely bude možné vykonávat obchodní vedení společnosti ve funkci ředitele v pracovním poměru, i pokud bude ředitel zároveň statutárním orgánem. Návrh upřesňuje, které činnosti na zaměstnance nelze přenést, protože jsou výlučně vyhrazeny statutárnímu orgánu – například účast na rozhodování statutárního orgánu či rozhodování o základních strategických otázkách obchodního vedení.

Novela také výslovně stanoví, že přenesení činností statutárního orgánu na jiné osoby nijak nesnižuje odpovědnost statutárního orgánu za porušení povinnosti vykonávat funkci s péčí řádného hospodáře. Dále určuje, že o mzdě zaměstnance „v souběhu“ má rozhodovat vždy tentýž orgán, který tomuto členovi statutárního orgánu schvaluje odměnu za výkon funkce. Odměna za výkon funkce tak bude vždy posuzována v kontextu mzdy vyplývající ze zaměstnaneckého poměru. 

  • Našli jste v článku chybu?