Menu Zavřít

Válka biopalivových šašků

5. 5. 2008
Autor: Euro.cz

Euroskeptici by v bionaftě Barrosovi rádi vymáchali čumáček.

Evropská komise začíná opatrně připouštět, že její ambiciozní plán na vyřešení energetických a ekologických problémů lidstva pomocí biopaliv možná přece jen má nějakou tu chybičku. Proměna kukuřice, obilí nebo cukrové třtiny na pohonné hmoty totiž pomáhá zvedat ceny jídla. Výsledkem jsou hladové bouře ve všemožných koutech planety. Což je doufejme přechodný jev, zvýšené ceny potravin a následný zájem farmářů snad na trh potraviny dostanou, i když s určitým zpožděním.

Problém je jinde. Brusel biopaliva prodával jako samospasitelný a zázračný nástroj, místo aby realisticky dodal, že přinejlepším jde jen o jedno z mnoha náročných, bolestivých, nicméně nutných řešení. A teď za to bude platit. Euroskeptici, bulvární novináři nebo politici bažící po levné popularitě, ti všichni ucítili krev a dávají celou situaci euroúředníkům pořádně sežrat. Nebo jemněji řečeno, především přehnaně suverénnímu předsedovi komise José Barrosovi v loužičce bionafty vymáchají čumáček. Což popravdě řečeno velká škoda není.

bitcoin_skoleni

Nechme tedy kopání do ležícího soupeře povolanějším a podívejme se na ostrou bitvu biopalivových farmářů zuřící právě nad Atlantikem. Někteří evropští zemědělci, kteří si od vynuceného hladu po zeleném palivu slibovali snadné příjmy, v ní obviňují své kolegy z USA z neférové konkurence. Washington totiž americké biopalivo B99 subvencuje až dvěma sty eury na tunu, čímž činí o něco méně podporovaný evropský produkt nekonkurenceschopným. To zjevně zaskočilo tu sortu unijních profesionálních plaček, kterým jsou dotační formuláře bližší než traktor a kteří každoročně žádají kompenzace za sucho, mokro, vysokou, nízkou nebo i průměrnou úrodu.

Celý tento rozruch, kdy ze strany udřených farmářů zní hlas pro zavedení ochranářských opatření, však působí značně falešně. Vždyť zemědělství v Unii funguje tak, že se s podporou peněz daňových poplatníků každoročně vykupuje nikým nežádaná nadprodukce, která se pak s další tučnou dotací prodává na světových trzích. Za cenu, která spolehlivě ničí nechráněné rolníky zemí třetího světa. A podívejme se, používat stejný postup proti Evropě je nemyslitelné? Snad ano, ale výtky z neférového chování bych při tom nepoužíval.

  • Našli jste v článku chybu?