Zklamání z nižší dividendy, milionové zisky šéfů podniku z opčního programu a tajnosti okolo prodeje elektrárny Počerady. Tato tři konfl iktní témata proti sobě staví část minoritních akcionářů a vedení společnosti ČEZ. Napětí před valnou hromadou firmy roste a místo věcné debaty se stále více zapojují do hry emoce.
Téma se přitom dotýká velkého okruhu lidí. ČEZ má zhruba 135 tisíc akcionářů, většinou z řad drobných, ale i větších tuzemských investorů. Někteří akcionáři využijí příležitosti a přijdou si postěžovat či přímo zanadávat na valnou hromadu, která se koná ve středu 26. června v konferenčním centru Cubex v Praze na Pankráci. Akcionářskou schůzi tím o několik hodin protáhnou, ale jinak nic nezmůžou.
Tedy aspoň ne bez souhlasu ministerstva financí spravujícího 70procentní státní podíl. Právě stát má jako jediný sílu prosadit případné navýšení dividendy či změny ve strategii společnosti, ale zatím se k tomu nemá.
Přetahovaná o dividendu
Ceny elektřiny v posledních dvou letech výrazně vzrostly. Začíná z toho mít prospěch i ČEZ, který ještě loni doplácel na předprodej energie v předstihu za nízké ceny. Navzdory očekávanému obratu v hospodaření navrhlo představenstvo firmy vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 24 korun za akcii. V předchozích šesti letech přitom společnost vyplácela 33 až 40 korun za akcii.
Ukazuje se totiž, že dividendová politika ČEZ je nastavena poněkud nešťastně.
Podle aktualizované verze z letošního května má společnost vyplácet „80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy“. Problém je v tom, že zisk reálně vyplácí mateřská společnost ze svých zisků, které se od výdělku celé energetické skupiny výrazně liší. Zpravidla jsou nižší, protože jen část zisků dceřiných firem se podaří převést na účet mateřské společnosti.
Řadu let tak platilo, že „matka“ vyplácela více, než vydělala. Musela se tedy zadlužovat. Jenže loni vše dopadlo obráceně.
Samotný ČEZ vydělal 23,8 miliardy korun, hlavně díky masivnímu stahování peněz z ČEZ Distribuce (celá skupina vykázala očištěný čistý zisk 13,1 miliardy korun – pozn. red.). Jak upozorňuje aktivistický akcionář Michal Šnobr, ze svého loňského nekonsolidovaného zisku by ČEZ klidně mohl vyplatit až 44 korun na akcii, aniž by se musel zadlužit.
Šnobr zastupuje akcionáře držící více než jedno procento akcií. Podal protinávrh a požaduje výplatu dividendy ve výši 35 korun na akcii. Představenstvo ČEZ jeho návrh odmítlo s argumentem, že vyšší dividenda by vedla k nárůstu zadlužení a ohrozila by ratingové hodnocení společnosti.
Zklamání části akcionářů z nízké dividendy ještě prohlubuje postup nejvyšších manažerů, kteří dál uplatňují své opce a obratem prodávají nabyté akcie se ziskem. Generální ředitel Daniel Beneš si díky opčnímu programu v lednu přivydělal 16 milionů korun před zdaněním. V červnu uplatnili opce další top manažeři – například Martin Novák prodal akcie s hrubým ziskem deset milionů a Tomáš Pleskač se ziskem 6,5 milionu korun.
Elektrárna pro Tykače
Zatímco ve sporu o výši dividendy jde „pouze“ o peníze, rozhodnutí o osudu uhelné elektrárny Počerady bude mít dopad i na poměr sil na českém energetickém trhu a na plnění klimatických závazků České republiky. Nejpozději do konce roku totiž musí padnout rozhodnutí, zda si ČEZ elektrárnu ponechá, nebo ji na základě dříve uzavřené opce prodá firmě miliardáře Pavla Tykače.
Původně byl vztah mezi šéfy ČEZ a uhelným magnátem napjatý, až nepřátelský. Spor skončil uzavřením dohody v březnu 2013, ve které se ČEZ zavázal k dlouhodobému odběru hnědého uhlí z Vršanské uhelné. Současně obě strany podepsaly opční smlouvu o možnosti prodeje elektrárny Počerady. Před čtyřmi lety vedení ČEZ prodej odmítlo, na nesouhlasu dozorčí rady ČEZ ztroskotala jednání o prodeji před dvěma lety.
Nyní je situace taková, že elektrárna je fakticky prodaná, i když převod nastane až v lednu 2024 za předem dohodnutou cenu dvě miliardy korun. Vedení ČEZ by muselo zasáhnout a vyslovit se proti prodeji, a to nejpozději do konce prosince.
Zastavení prodeje si přejí někteří minoritní akcionáři, kterým se zdá být prodejní cena nízká, ale také ekologičtí aktivisté volající po co možná nejrychlejším odstavení uhelných bloků. Tykačova energetická skupina Sev.en se totiž netají záměrem, že by chtěla elektrárnu modernizovat a dále provozovat.
Podle dobře informovaných zdrojů týdeníku Euro je hlavním problémem smlouva o dlouhodobém odběru uhlí.
ČEZ se před šesti lety neprozřetelně zavázal k odběru až do roku 2060, jenže současné debaty na evropské úrovni směřují k úplnému vyřazení uhlí z energetiky již před rokem 2050. Pokud by ČEZ elektrárnu prodal, zbavil by se tím i smlouvy na nákup uhlí. Smlouvu sice lze ukončit dříve, ale s výpovědní lhůtou pěti let a s odstupným ve výši tří miliard korun.
Na další možné problémy upozornil menšinový akcionář Jaroslav Šura.
ČEZ si má ponechat paroplynovou elektrárnu v Počeradech, která bude v případě prodeje uhelných bloků podle Šury doslova obklíčena pozemky a budovami v majetku skupiny Sev.en. S přihlédnutím k minulým konfliktům mezi skupinou ČEZ a Tykačovými firmami se tím do budoucna vytvářejí potenciálně nebezpečné situace.
Co je téma na hromadu
Při rozhovorech se zástupci menšinových akcionářů se lze často setkat s názorem, že se ČEZ v posledních letech uzavírá do sebe a že informovanost držitelů akcií se postupně zhoršuje. Tito akcionáři mají pocit, že o klíčových tématech – o výhodnosti či nevýhodnosti prodeje uhelných bloků v Počeradech a také o možné výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech či Temelíně – s nimi zástupci ČEZ nechtějí diskutovat.
V minulém týdnu obvinil Michal Šnobr vedení ČEZ, že svévolně odmítlo na program valné hromady zařadit jeho návrh, týkající se možného prodeje elektrárny Počerady. „Kvalifikovaný akcionář bohužel opět doručil žádost pozdě, stejně jako vloni. ČEZ tak znovu musel jeho žádost odmítnout, protože se řídí českými zákony a svými stanovami,“ reagovala na to společnost ČEZ.
Stejně tak její zástupci upozornili, že se jedná o téma, které valná hromada ani projednat nemůže. „Pak je více než pravděpodobné, že kvalifikovanému akcionáři nejde o podstatu věci, ale jen o obstrukci a vyvolání pozornosti,“ tvrdí ČEZ. Účastníci valné hromady se tak mohou ve středu „těšit“ na dlouhé jednání plné emocí a slovních přestřelek.
O autorovi| ramba@mf.cz