Výstavy, které lze o Vánocích shlédnout v galeriích
Výstava Karel IV. – císař z Boží milosti, otevření brněnské Wannieck Gallery či Arcidiecézního muzea Olomouc, každá z těchto akcí by mohla být označena za českou událost roku ve výtvarném umění. Bohatý je ale i závěr roku. Kdybyste chtěli navštívit všechny současné zajímavé výstavy, svátky by na to zřejmě nestačily.
V Praze nejvíce pozornosti poutá „dvojvýstava“ věnovaná české moderně počátku 20. století – expresionismu a dekadenci. Fakticky jde o dvě samostatné akce, mají však tolik styčných bodů, že i sami organizátoři o nich hovoří jako o dvojčatech. Výstava zkoumající východiska expresionismu je pod názvem Křičte ústa! k vidění v Galerii hl. města Prahy v Městské knihovně, dekadenci v umění je věnována výstava V barvách chorobných v Obecním domě.
Galerie hl. města Prahy připravila i dvě menší akce: soubornou výstavu díla Rudolfa Kremličky v Domě U Zvonu a průřezovou Návrat Theseův v Domě U Zlatého prstenu. Ta si všímá antických motivů v tvorbě Josefa Šímy. Byť jde o poměrně komorní výstavu, pečlivostí zpracování, novostí pohledu i množstvím zahraničních zápůjček snadno zastíní i mnohem větší expozice. Zatímco ostatní zmiňované akce trvají do konce ledna či ještě déle, „Theseus“ končí již 7. ledna.
Vybírat mohou i milovníci novějšího umění, na konec roku se sešlo několik výstav velkých dam českého umění 60. let. V Olomouci je to retrospektiva Adriany Šimotové, Moravská galerie reprizuje výstavu Zorky Ságlové a v nedalekém Domě umění města Brna vystavuje Alena Kučerová. V pražském Mánesu je do 27. ledna otevřena retrospektiva sochařky Evy Kmentové.
Zájemci o staré umění mají výběr o něco chudší. Císařská konírna na Pražském hradě hostí objevnou výstavu malíře Jana Jiřího Heinsche, jednoho z menších pražských barokních mistrů, který pracoval zejména pro církevní řády.