Jednání o výstavbě horkovodního potrubí a dodávkách tepla z jaderné elektrárny Temelín do jihočeské metropole se podle informací webu Euro.cz blíží závěru. Obě smluvní strany - ČEZ a Teplárna České Budějovice - zřejmě podepíšou smlouvu o realizaci dlouho zvažovaného projektu ještě před vánočními svátky. Jedná se o unikátní projekt - vytápění velkého města teplem z jaderné elektrárny je i ve světovém měřítku výjimečné.
Zájem o uzavření dohody potvrdili oba účastníci a smlouvu mají podepsat 18. prosince na českobudějovické radnici.. Podle vyjádření předsedy představenstva Teplárny České Budějovice (TČB) Václava Krále je tato investice v souladu se strategií postupného odklonu od spalování uhlí. Nahradit jej zčásti má - vedle temelínského tepla - také zemní plyn a připravované zařízení na energetické využití komunálního odpadu a biomasy.
Jak zmínil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták, nový horkovod bude dlouhý 26 kilometrů a povede z větší části podél silnice II/105 z Týna nad Vltavou do Českých Budějovic. Temelínské teplo má pokrýt asi jednu třetinu spotřeby tepla ve městě.
„Konkrétně by teplo z Temelína sloužilo k vytápění velkých českobudějovických sídlišť Máj, Vltava, Šumava a Pražské předměstí s možností dodávek i pro Suché Vrbné a Havlíčkovu kolonii,“ doplnil Sviták.
Přečtěte si:
Zahřeje, ale prodraží se. Velké teplárny ztratily cenovou výhodu
Výhodou projektu je, že již před zhruba pěti lety získal kladné posouzení dopadů na životní prostředí (EIA) a územní rozhodnutí. Naopak není rozhodnuto o výběru dodavatele stavby. „Pokud by došlo k podpisu smlouvy s odběratelem, předpokládáme minimální dobu výstavby a potřebných úprav v délce dvou let,“ zmínil mluvčí Sviták.
O napojení Českých Budějovic na teplo z Temelína se uvažovalo již před listopadem 1989. Nová vlna zájmu přišla v letech 2011 až 2013. V závěru roku 2013 však vedení TČB posoudilo tento projekt jako ekonomicky nevýhodný a uložilo jej „k ledu.“
Projekt se znovu dostal do hry před dvěma lety. Tradiční uhelné teplárny dnes tíží rostoucí náklady na emisní povolenky i zpřísňující se ekologické požadavky ze strany Evropské unie.
Dále čtěte: