Factoring sice není na trhu žádnou novinkou, přesto však stále žije ve stínu bankovních úvěrů. Neprávem, je to totiž komplexní produkt pro firemní klientelu, který řeší provozní financování krátkodobých pohledávek, jejich správu, inkaso a případně i pojištění.
Autor: Artklee
Jednou z hlavních výhod factoringu je, že klient nemusí čekat na zaplacení od odběratele. Peníze má okamžitě k dispozici a může je použít například k úhradě svých závazků. Klient se může plně věnovat svému obchodu, protože o správu a inkaso pohledávek se mu stará factor. V případě factoringu s pojištěním má klient jistotu vrácení až 100 procent nominální hodnoty pohledávky, a to do 90 dnů po její splatnosti.
Cílem factoringu je tedy stav, kdy dodavatel není odkázán na mnohdy několikaměsíční doby splatnosti a může se svými zdroji disponovat ihned. Zároveň má jistotu inkasa v případě formy factoringu s pojištěním. Klient se v konečném důsledku může soustředit na svůj obchod, protože o pohledávky se stará factor.
Nevyřeší problémy všech
Obecně lze říci, že factoring je vhodný pro společnosti s ročním obratem od 20 milionů korun, které pravidelně dodávají zboží či služby většímu počtu tuzemských či zahraničních odběratelů a fakturují s odloženou splatností od 30 do 90 dní. Factoring je rozhodně zajímavý zejména pro firmy v rozvoji, které chtějí expandovat, ale pro banky jsou ještě příliš mladé, a tudíž rizikové. Factor se nezajímá jen o klienta – dodavatele, ale také o jeho odběratele, dělá si jejich analýzy, a proto zná riziko i z této strany. To banky většinou nedělají, a tak rámec úvěru, který jsou schopny poskytnout, bývá většinou menší, než může nabídnout právě factoringová společnost.
V praxi celá služba vypadá tak, že klient pravidelně dodává zboží odběratelům, kopie faktur posílá svému factorovi, který klientovi ihned vyplácí 80 až 90 procent hodnoty postoupené pohledávky. K datu splatnosti pohledávek hradí odběratelé faktury na účet factora a ten následně doplácí klientovi zbývajících 10 až 20 procent. Factor o pohledávky pečuje, zajišťuje jejich včasné inkaso, v případě prodlení placení od odběratelů zasílá upomínky, organizuje inkaso a právní podporu (vůči odběratelům vystupuje jako jejich nový věřitel). Cena za factoringové služby se obecně skládá ze dvou základních složek – factoringového poplatku a úroku. Factoringový poplatek se počítá v procentech z nominální hodnoty pohledávky a pohybuje se v rozmezí zhruba od 0,3 do 1,5 procenta, úrok je ve výši běžné úrokové sazby krátkodobých bankovních úvěrů.
Pod lupou factora**
Pokud se podnikatel rozhodne využít nabídky některé z factoringových firem, čeká ho nejprve vypracování struktury vybraných odběratelů. Factor na základě těchto údajů předkládá klientovi možné finanční limity a cenu, za niž je ochoten pohledávky převzít a financovat. Na základě odsouhlasení nabídky factor žádá ekonomické podklady klienta a následuje návštěva credit risk manažera. Pokud stanovený rating potvrdí možnost zahájení spolupráce, factor oficiálně schvaluje obchodní případ. Obchodní regionální manažer poté podepíše s klientem smlouvu, klient oznámí odběratelům schváleným na factoring, aby své budoucí závazky hradili na účet factora. Celý rozběh spolupráce je tak možné uskutečnit do 14 dnů od prvního kontaktu.