Kvalita uchazečů o titul rok od roku stoupá
Minimálně tři z pěti finalistů soutěže Podnikatel roku lze považovat za podnikatele v informačních technologiích (IT). Není proto divu, že ze sektoru IT se nakonec rekrutoval i absolutní vítěz. Stal se jím Miroslav Řihák, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Anect, zabývající se navrhováním a informačních a komunikačních systémů. Do finále letošního ročníku soutěže se vedle něj probojovali také Jan Červinka, ředitel společnosti Adastra, Ondřej Fryc, předseda představenstva Internet Mall, Jan Měrka, výkonný ředitel akciové společnosti Remak, a Jiří Konečný, jednatel společnosti ELKO EP. Ten také získal letos poprvé udělovaný titul Technologický podnikatel roku.
Anect jako systémový integrátor působí zejména v segmentech veřejné správy, komerčních a finančních institucí a telekomunikačních operátorů. „Přihlásili mne naši zaměstnanci. Věřím, že získané ocenění přispěje především k větší známosti jména naší firmy,“ řekl ke svému úspěchu Miroslav Řihák. Společnost Anect byla založena v roce 1993 a od svého vzniku se orientovala na komplexní dodávky zboží a služeb v oblasti velkých komunikačních a informačních systémů. Na počátku její existence ve firmě pracovaly dvě desítky zaměstnanců, v současné době společnost Anect zaměstnává 180 lidí v Praze, Brně a Bratislavě. Za rok 2003 dosáhla tržeb z hlavních činností ve výši 582,4 milionu korun a zisku 57 milionů korun.
Jiří Konečný, který letos získal titul Technologický podnikatel roku 2004, je jednatelem společnosti ELKO EP se sídlem v Holešově na Zlínsku. Firma se zabývá vývojem, výrobou a prodejem elektronických přístrojů pro rozvaděče a pro domovní a průmyslové instalace. ELKO EP začala v roce 1993 vyrábět spínací výkonové bloky pro systémy elektrického vytápění, postupem času se pozornost společnosti více zaměřila na modulové elektronické přístroje pro rozvaděče a domovní instalace, hlavně pak časové relé. „Své podnikání jsem postavil na jednoduché myšlence mít vždy něco navíc. Vyvíjíme tedy jen takové výrobky, které nabídnou zákazníkovi větší hodnotu, než je na trhu obvyklé,“ vysvětlil Konečný. Strategie se zjevně osvědčila, neboť firma si udržuje dominantní postavení na trhu v ČR (více než sedmdesát procent) a stále více proniká i na trhy zahraniční. V Evropě se pohybuje na třetím až čtvrtém místě, cílem společnosti je postoupit na druhé až třetí místo.
O titul Podnikatel roku bojovali byznysmeni v České republice letos už popáté. Zapojit se mohl každý podnikatel aktivně působící ve vedení firmy, která existuje nejméně tři roky, v roce 2003 měla alespoň dvacet zaměstnanců a v níž vlastní alespoň desetiprocentní podíl na základním kapitálu. Vítěze zvolila v několikakolovém výběru pětičlenná odborná porota.
Mezinárodní soutěž, kterou založila firma Ernst & Young (E&Y), se poprvé konala v roce 1986 v USA a v současné době se pravidelně vyhlašuje ve 35 zemích světa – například v Kanadě, Velké Británii, Francii, Japonsku či Německu. „Každoročně stoupá zájem o soutěž, rapidní je nárůst kvality uchazečů,“ řekl týdeníku EURO Richard Singer z pořádající E&Y.
Vítězové minulých ročníků
2003 - Zbyněk Frolík, generálním ředitel Linet (zařízení pro nemocnice)
2002 - Kvido Štěpánek, ředitel Isolit–Bravo (domácí a kuchyňské spotřebiče)
2001 - Zdeněk Jandejsek, předseda představenstva a ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov (výroba a zpracování králičího masa)
2000 - Kateřina Forstingerová, ředitelka Moravia IT (překlady a lokalizace počítačových programů)