Menu Zavřít

Vědci již umí měřit tlak pohledem i nahradit oční rohovku

5. 11. 2010
Autor: profit

Vědci z Kanady a Švédska oznámili objev umělé rohovky, zatímco se jejich kolegové na Harvardu a MIT naučili měřit puls pomocí kamery.

Foto: MIT

Změří tlak pohledem

Univerzitní vývojáři z Harvardu a Massachusetts Institute of Technology dokáží rozeznat srdeční pulz nebo rychlost dechu člověka pouhým použitím kamery. Pro účely demonstrace proto vyrobili speciální zrcadlo, které sleduje uživatele a přitom měří jeho tep. Jejich metoda by již brzo mohla ovlivnit podobu některých lékařských vyšetření. Doktoři totiž zatím tep bezkontaktně měřit neumí. Systém měření je založen na mírných změnách barvy tváře, které souvisí s krevním oběhem. Ač jsou tyto změny lidským okem nepostřehnutelné, přístroj odchylky odhalí rozkladem obrazu na jednotlivé barevné kanály. Ming-Zher Poh, doktorand zdravotních věd a technologií na univerzitách Harvard a MIT, který za projektem stojí, věří, že v budoucnu dokáže pomocí analýzy obrazu změřit i krevní tlak.

bitcoin_skoleni

Naděje pro slepé

Nová naděje svitla všem lidem, kteří potřebují transplantaci rohovky. Vědcům ze Švédska a Kanady se totiž podařilo vyvinout umělou rohovku, kterou organismus příjemce na rozdíl od doposud užívaných náhražek neodmítá. K tvorbě implantátu stačí trochu lidského kolagenu, což je bílkovina, která tvoří základní složku pojivových tkání v těle. Na švédské univerzitě novou metodu vědci vyzkoušeli na 10 pacientech. „Řada pacientů byla před operací právně považována za nevidomé. Nyní mohou například řídit auto,“ potvrdil jeden z vědců Neil Lagali. Metodu, která by mohla ulevit až 10 milionům lidí ročně, čeká několikaleté testování.

  • Našli jste v článku chybu?