Ze zatím poslední zveřejněné zprávy Evropské komise vyplývá, že Česká republika nadále patří mezi šest členských zemí s nejrizikovějším výhledem veřejných financí. Stále nepodnikáme potřebné kroky, které by nastavily zdravější vývoj. Proč? Protože se stále motáme v kolečku byly volby -budou volby.
Bohužel na základě toho i v dalším -byly sliby a budou sliby, neudělali jsme nic a uděláme všechno.
Od revoluce uběhlo téměř patnáct let, než si politici vůbec dali tu práci pochopit problém rostoucího deficitu penzijního systému. Předchozí vláda si zaslouží drobné poděkování za dvě věci, které v této oblasti udělala. Předložila zprávu Bezděkovy komise, která ukázala, kam že to půjdou penze, pokud nedojde k zásadní změně systému. Navíc ustavila parlamentní komisi pod vedením tehdejšího ministra práce Zdeňka Škromacha. Ta sice svoji práci nedotáhla k žádnému konci, ale alespoň byla a nechala po sobě fragmenty, které lze použít.
Chtěla prosadit zvýšení věku odchodu do důchodu, vytvoření rezervního fondu z peněz z privatizace a zvýšit podporu soukromého spoření v penzijním připojištění i životním pojištění. Tyto body jsou obsaženy i v návrhu penzijní reformy stávající vlády.
Škromachova komise dokonce došla výrazně dál, protože jasně řekla, že chce motivovat lidi k spoření si na penzijní připojištění třikrát vyšší částkou než dosud - nikoliv 500, ale v průměru 1500 korun měsíčně. Toho chtěla dosáhnout především vyššími státními příspěvky. Komisi i její návrhy smetly volby. Koncem letošního června se poprvé sešla nová parlamentní komise pro důchodovou reformu. Napodruhé to má být tento měsíc. Na programu má mít konkrétní výhrady k navrženým fázím reformy.
Kromě politických šarvátek ale budeme svědky zcela jistě i boje o pozice mezi penzijními fondy a životními pojišťovnami - která strana bude tou hlavní, která potáhne spoření lidí na penzi? Zájem ukousnout si velký krajíc mají jistě obě. „Víme, že pojišťovnictví je pro důchodovou reformu systémově nejlépe připraveno,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Penzijní fondy budou podle něho také s to spravovat úspory lidí, nicméně pro důchod je významná především schopnost vyplácet doživotní rentu, což penzijní fondy neumějí, životní pojišťovny ano. Tak trochu hozená rukavice, že?
Čeká se boj o pozice mezi penzijními fondy a životními pojišťovnami.