Recese nebyla tak strašná, jak mnozí čekali. Ovšem její následky mohou řadu lidí překvapit.
Autor: Profit
Rok 2009 vejde do dějin jako rok, ve kterém došlo k největšímu hospodářskému propadu od 2. světové války, jako Velká recese. Stejný rok lze však vnímat také jako rok, kdy se podařilo výjimečným způsobem odvrátit ještě větší katastrofu, jako rok Velké stabilizace.
Po pádu Lehman Brothers zavládla panika a finanční trhy byly na pokraji kolapsu. Ekonomická aktivita klesala nejrychleji od 30. let 20. století, od průmyslové výroby po zahraniční obchod. Strmý propad ovšem trval jen několik měsíců.
Velké rozvojové země se odrazily k růstu nejdříve a nejrychleji. Produkce Číny, která během krize pouze stagnovala, rostla už ve 2. čtvrtletí roku 2009 meziročně o 17 procent.
Zhruba v polovině roku se vzpamatovaly i velké bohaté státy s výjimkou Španělska a Velké Británie. Jen někteří opozdilci ještě stále klopýtají recesí, například Lotyšsko nebo Irsko.
2009 – rok vládní podpory
Recese ovšem vyvolala řadu průvodních jevů. Průměrná nezaměstnanost v zemích OECD je 9 procent. Ve Spojených státech, kde hospodářský propad začal dříve, se podíl nezaměstnaných zdvojnásobil na 10 procent. V některých zemích byla rychle zapomenuta léta snižování podílu lidí žijících v chudobě, a to hlavně kvůli stále vysokým cenám potravin.
Více na Investicniweb.cz.