Menu Zavřít

Velká tramvajová kontrarevoluce

20. 8. 2012
Autor: Euro.cz

Loni se pražskému primátorovi podařilo zaskočit odpůrce, nyní mu to oni vyhazovem šéfa DPP Vladimíra Liche vrátili

Boj o Dopravní podnik hlavního města Prahy otřásá pražskou politikou a může vést i k pádu populárního primátora docenta Bohuslava Svobody. A je docela dobře možné, že právě to je cílem skupiny politiků ODS a TOP 09, která zorganizovala převrat v největší pražské firmě.

Vyhazov Vladimíra Liche, předsedy představenstva a generálního ředitele DPP, totiž byl dopředu připraven a podle zdrojů týdeníku Euro iniciativa vzešla od radního pro dopravu Josefa Noska z ODS. Realizace se ujal David Vodrážka, známý od dob prořízlých úst Mirka Topolánka jako „blb z Horní Dolní“. Tato skupina našla podporu v lidech z TOP 09 kolem zastupitele a předsedy dozorčí rady DPP Jiřího Nouzy, který mohl být podle některých známek spojen prostřednictvím svých obchodních partnerů s podivnými zakázkami z minulosti.

Argumenty na vodě To, že akce byla připravována dopředu, potvrzují i lidé kolem primátora Svobody. Právě z důvodu chystaného odvolání Liche urychlili přípravu trestních oznámení na lidi z bývalého vedení DPP a další osoby kvůli nevýhodným zakázkám.

Argumenty Jiřího Nouzy, že Lich byl odvolán, protože ohrožoval chod podniku tím, že nebyla včas uzavřena nová pojistka, a generální ředitel nekomunikoval s dozorčí radou, jsou poměrně snadno vyvratitelné. O skutečných důvodech puče vypovídá nejlépe to, že právníku Václavu Láskovi, který připravoval zmíněná trestní oznámení, byl staronovou šéfkou firmy Magdalenou Češkovou zakázán vstup do budovy. Zastaven byl i forenzní audit prováděný auditory KPMG kvůli vyčíslení škody vzniklé nestandardním zadáváním zakázek z dob generálního ředitele Martina Dvořáka.

Situace s pojistkou je totiž zcela banální záležitostí. Vladimír Lich hledal nové řešení pojištění a odmítl k novému výběrovému řízení využít služeb společnosti Peskim, která měla od Dvořáka rámcovou smlouvu na pořádání výběrových řízení. Pověřil advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners hledáním brokera, který sežene nejlevnější pojistku a bude ji shánět nejen na českém silně monopolizovaném trhu, ale i v zahraničí. První nabídky signalizovaly úsporu na pojistném až dvacet procent oproti současnému stavu.

Obzvláště pikantní je pak výhrada, že Vladimír Lich postupoval pomalu. Skutečností totiž je, že mimořádně pomalu pracovala naopak dozorčí rada, která nebyla schopna za čtyřicet dní schválit Lichovi harmonogram výběrových řízení na veřejné zakázky.

Nepravdivé je rovněž tvrzení, podle něhož nebyla dozorčí rada informována o výsledcích forenzního auditu právní analýzy, na jejímž základě měla být formulována trestní oznámení. Na schůzce, jíž se zúčastnili primátor Svoboda, generální ředitel Lich, předseda dozorčí rady Nouza, radní Nosek a zástupce KPMG, bylo dohodnuto, že členové dozorčí rady budou moci v sekretariátu generálního ředitele do dokumentu nahlédnout, přičemž bude zajištěno, že si nebudou moci dělat kopie ani záznamy o jejich obsahu, aby nebylo mařeno případné vyšetřování.

Nouza se tak mohl – pokud by nabídku využil – přesvědčit, zda se mezi problematickými zakázkami nevyskytly i obchody DPP s jeho obchodním partnerem z několika firem Pavlem Kopačkou. Právě nyní už stoprocentně Kopačkova společnost Crowsnest by měla být mezi těmi, které mohou čekat zájem policie o jejich obchody s DPP. Dalšími jsou firma Bitmedia podnikatele Petera Kmetě, spojovaného s Ivo Rittigem, a společnost Crosspoint, zajišťující SMS jízdenky a další služby spojené s prodejem jízdních dokladů.

Sám Nouza tvrdí, že se s Kopačkou v podnikání rozešel ve zlém již v devadesátých letech. Ve skutečnosti však s ním podnikal donedávna. Pokud by se tento konflikt zájmů předsedy dozorčí rady v případě odvolání Vladimíra Liche potvrdil, hraničilo by to nejspíše s trestným činem. Nouza dříve pracoval na ministerstvu dopravy, kde se aktivně zúčastnil zavádění mýtného rakouskou společností Kapsch. Poté také krátce působil na ministerstvu kultury. Krátké spojenectví V podezření ze střetu zájmů v případě hlasování o Lichovi je ale i místopředseda dozorčí rady David Vodrážka, který byl v době, kdy se zadávaly podivné zakázky, členem představenstva dopravního podniku a nějakou dobu i jeho předsedou. V této funkci je například podepsán pod memorandem o pronájmu vestibulů některých stanic metra soukromým společnostem. Realizaci tohoto záměru bývalého vedení DPP zastavil Vladimír Lich krátce po svém nástupu do funkce.

Napětí mezi dozorčí radou a představenstvem obsazenými stále ještě starou pražskou gardou a novým managementem podniku bylo do značné míry dáno i přístupem radního pro dopravu Josefa Noska. Ten loni podpořil Bohuslava Svobodu při pokusu křídla Tomáše Hrdličky o jeho svržení, nicméně spojenectví dlouho nevydrželo a Nosek velmi těžce nesl, že mu primátor nedovolil dosadit si do čela DPP svého vlastního člověka. Nyní se s další důležitou a kontroverzní postavou, zastupitelem Pavlem Hurdou, postavil proti primátorovi.

Svobodův osud tedy opět visí na vlásku.

Nosek, Hurda a jeho spojenec z Prahy 3 Ondřej Pecha zřejmě nyní stojí proti primátorovi, jenž tím pádem ztratil většinu v klubu ODS.

Otázkou času je, kdy se Nosek s Hurdou dokážou usmířit s hrdličkovci. Pokud se tak již nestalo. Bohuslav Svoboda by ztratil většinu v klubu a nic by nestálo v cestě jeho sesazení vlastními stranickými kolegy. Za primátora se však opět postavil premiér a předseda strany Petr Nečas, což může některé primátorovy odpůrce v jejich postoji poněkud brzdit.

Je navíc otázkou, čeho by tím ODS na pražské radnici vlastně dosáhla. Jen pádu koalice a pravděpodobně vytvoření nového spojenectví TOP 09 se sociálními demokraty. O přípravě tohoto převratu se mluví již řadu týdnů, je však nejasné, jaký by to dávalo smysl pro TOP 09. Vedlo by to pouze k jejímu poškození v podzimních volbách a spojenectví s lidmi kolem Petra Hulínského a Karla Březiny by stranu na magistrátu zřejmě silně dělilo. Již nyní je zřejmé, že klíčoví lidé TOP 09, náměstek primátora Tomáš Hudeček a volební lídr strany exguvernér Zdeněk Tůma, nebyli o puči na DPP informováni a s odvoláním Liche nesouhlasí.

Je nabíledni, že v nejbližších dnech proběhnou na magistrátu bouřlivá jednání. Roli valné hromady DPP plní rada, která by v současném složení patrně hlasovala pro odvolání jak Vodrážky, tak Nouzy. Jenže TOP 09 nic nerozhodne bez souhlasu svého klubu, což může být problém, protože Nouza v něm má jistě předjednánu podporu. Otevřeně se za něj postavil šéf pražské organizace František Laudát, což nepřekvapuje, protože jde o bývalého pražského politika ODS, který zde má své vazby z minula.

Tak, jak se loni podařilo primátorovi zaskočit své odpůrce, nyní oni zaskočili jeho. Střet o městem rozdělované peníze může být ostrý, ale jak se zdá, pád této koalice nepřinese nikomu z rozhodujících hráčů prakticky nic. Páteční vstup policie do budovy DPP situaci ještě vyhrotil. V následujících dnech tedy nejspíše budeme svědky urputného boje, který skončí nějakým ušmudlaným kompromisem.

bitcoin_skoleni

O skutečných důvodech puče vypovídá nejlépe to, že právníku Václavu Láskovi, který připravoval zmíněná trestní oznámení, byl staronovou šéfkou firmy Magdalenou Češkovou zakázán vstup do budovy

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?