Menu Zavřít

Velká zábavní pyrotechnika bude ode dneška pod přísnějším dohledem

1. 8. 2011
Autor: profit

Na dovoz velké zábavní pyrotechniky ze zemí mimo Evropskou unii je od dnešního dne potřeba speciální povolení, podobně jako například pro výbušniny.

Foto: Miloslav Hamřík

Stát bude mít od pondělí lepší kontrolu nad velkou zábavní pyrotechnikou určenou hlavně profesionálům nebo alespoň zkušeným domácím spotřebitelům. Na dovoz čehokoli o síle větší než má třeba bouchací kulička je nově nutné speciální povolení Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu – podobně, jako třeba při dovozu výbušnin nebo jiných nebezpečných výrobků.

Dovozci budou muset prokázat nejenom to, že pyrotechnika odpovídá bezpečnostním standardům, ale budou také muset poskytnout informace například o množství dovážené pyrotechniky a podobně,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. “Stát tak bude moci mnohem lépe dohlédnout na to, kde a komu se pyrotechnika prodává. Pomůže to omezit případy, kdy je na jednom místě například v tržnicích amatérsky uskladněné životu nebezpečné množství pyrotechniky, větší kontrola by měla být i nad zakázaným prodejem pyrotechniky dětem.

Přísnější režim se týká pyrotechnických výrobků druhé, třetí a čtvrté třídy nebo kategorie. Vedle výrobků určených pouze pro profesionály se tak vztahuje i na velkou zábavní pyrotechniku jako jsou rakety nebo některé kompakty prodávané volně komukoli staršímu osmnácti let. Naopak nic se nemění na dovozu běžně prodávané pyrotechniky třídy nebo kategorie 1, kam patří například prskavky nebo bouchací kuličky.

Obdobná pravidla postupně zavádějí i další členské státy Evropské unie. Systém udělování dovozních licencí pro dovoz pyrotechnických výrobků už například platí i na Slovensku; podobná opatření již přijalo také Rakousko, Německo, Španělsko, Velká Británie nebo Francie.

Podle celní statistiky tento typ výrobků do České republiky dováží řádově 20 společností. Jejich import se přitom meziročně zvyšuje. Nejvíc jich k nám zamíří vždy ve druhé polovině roku – před Silvestrem.

Na základě dohody mezi Českou obchodní inspekcí a Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, kterou v závěru loňského roku zprostředkovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, na prodej pyrotechniky dohlížejí obě instituce společně.

Dělení pyrotechniky podle tříd

1. třída

Předměty této třídy nesmí obsahovat v jednom kuse více než 3 gramy pyrotechnických složí. Intenzita hluku ve vzdálenosti 8 metrů nesmí být vyšší než 115 decibelů. Patří sem pyrotechnické hračky jako prskavky, pistolové kapsle, ohňopády, malá ohnivá kola, bouchací kuličky nebo vystřelovací konfety. Pouze tato pyrotechnika může být prodávána i ve stánkovém prodeji a mohou ji zakoupit i nezletilí.

2. třída

Patří například předměty s hvízdavou náplní a všechny rakety. Předměty této třídy nesmí obsahovat v jednom kuse více než 50 gramů pyrotechnických složí, přičemž rakety mohou obsahovat jen 20 gramů těchto směsí, z toho jen 10 gramů pro pyrotechnický efekt. Dýmovnice a bengálské ohně mohou obsahovat až 3 kg složí. Spadají sem také římské svíce, gejzíry nebo minivýbušky. Je možné je prodávat lidem od 18 let.

3. třída

Předměty této třídy nesmí obsahovat více než 250 gramů pyrotechnických složí, přičemž rakety mohou obsahovat jen 75 gramů. Pokud se předmět skládá z více dílů, nesmí jich být více než 12 a dohromady nesmí obsahovat více než 800 gramů složí, ohňopády pak 1200 gramů. Typickými předměty této třídy jsou kromě raket a ohňopádů malé italské pumy, dělové rány či velká japonská slunce. K nákupu je potřeba mít průkaz Odpalovače ohňostrojů.

FIN25

4. třída

Do této třídy patří všechny pyrotechnické předměty, které překračují některou hodnotou parametry pro 3. třídu. Patří sem například létavice, dělové rány ohňostrojné, větší italské pumy a kulové pumy. K nákupu je potřeba povolení Českého báňského úřadu.

  • Našli jste v článku chybu?